BOSE – przejście z DSP standard [A6 C6 fl]

Krótki opis przejścia z systemu dźwiękowego standard na BOSE.


W A6 C6 dostępne były trzy systemy audio:

  • seryjne,
  • DSP standard,
  • BOSE.

Seryjnie auto wyposażane było w dwudrożny zestaw głośnikowy w przednich drzwiach (tylko i wyłącznie) i był to najsłabszy zestaw. Składał się z dwóch głośników wysokotonowych (L i P) oraz dwóch średnioniskotonowych (L i P).

DSP standard to opcjonalny system składający się z dziesięciu głośników – dwa zestawy trójdrożne w przednich drzwiach oraz dwa zestawy dwudrożne w tylnych drzwiach. W autach przedliftowych (2004-2008) w skład systemu wchodził również zewnętrzny siedmiokanałowy wzmacniacz. W autach poliftowych (2009-2011) wzmacniacz zintegrowany został razem z radiem i stanowi wspólnie jeden element (tak bylo u mnie).

BOSE – najmocniejszy, mający co najmniej dwa ciekawe (wg mnie) rozwiązania. System składa się z dwóch zestawów trójdrożnych w przednich drzwiach, dwóch zestawów dwudrożnych w tylnych drzwiach, głośnika centralnego na przednim podszybiu, dwóch głośników surround w tylnej półce (sedan) lub tylnych słupkach (avant) oraz modułu mikrofonu w podsufitce. W skład systemu wchodził również zewnętrzny wzmacniacz ośmiokanałowy. Te dwa ciekawe rozwiązania to po pierwsze dodatkowe głośniki – system surround (jak w kinie domowym) i po drugie mikrofon w podsufitce, który rejestruje poziom hałasu w kabinie i na tej podstawie dostosowuje głośność audio. W standardowym systemie audio również się „zgłaśnia” ale na podstawie sygnału GALA – prędkości obrotowej koła. Minusem tego rozwiązania jest założenie, że większa prędkość = głośniej w kabinie… a co przy małej prędkości i jeździe po bruku? Mikrofon odbierający halas jest świetnym rozwiązaniem. W nowszych modelach np. A6 C7 montowane są już po dwa mikrofony – z prawej i lewej strony a przy nagłośnieniu B&O nawet cztery.


W moim aucie miałem DSP standard z dziesięcioma głośnikami i aby przejść na BOSE potrzebne były:

  • nowe głośniki w drzwi – subwoofery oraz średniotonowe (razem 8 szt) wysokotonowe odpuściłem ponieważ są takie same jak dla BOSE – wszystko pasuje p&p;
  • tylna półka z dwoma głośnikami – u mnie również z elektryczną roletką tylną (bo miałem);
  • głośnik centralny w podszybie przednie;
  • moduł mikrofonów w podsufitkę;
  • wzmacniacz (pod mmi 3G inny niż dla 2G) – najdroższy w całej przekładce i posiada niestety CP;
  • wtyczka 32-pinowa 4E0971636 – tylko dla aut poliftowych, w autach przedliftowych wtyczka występowała w DSP standard i wystarczy tylko przepinować;
  • nowy kosz na radio i wzmacniacz;
  • trochę przewodów i konektorów.

Przekładkę zacząłem od wymiany głośników w drzwiach – tutaj się nie rozpisuję ponieważ pasują p&p i cała operacja polega na zdjęciu tapicerki z drzwi i podmianie głośników. Potem cała reszta…

1. Montaż głośnika centralnego. Głośnik umiejscowiony jest pod kratką na desce z przodu na podszybiu. Aby zdjąć kratkę trzeba zdjąć tapicerkę z obu słupków A i wyciągnąć kołki trzymające kratkę po bokach. Po wyjęciu kołów/spinek całą kratkę po kolei podważamy  i ściągamy. Po za bocznymi kołkami cała reszta to zatrzaski. Montujemy głośnik centralny i wyprowadzamy przewód pod deskę potem do bagażnika (np. progiem).

     

2. Moduł mikrofonów. Mikrofony umieszczone są w lampce w podsufitce. U mnie były dwa,  jeden od bluetooth i jeden od obsługi głosowej. Po wymianie wiązki z mikrofonami trzeba przeciągnąć przewód od dodatkowego mikrofonu do wzmacniacza w bagażniku.

 

3. Głośniki w tylnej półce (sedan). Montaż głośników polega na wymianie tylnej półki, w którą głośniki są wmontowane. Półka ma specjalne gniazda na głośniki i bez jej wymiany raczej nie da się zrobić tego dobrze. Żeby zdemontować półkę trzeba zdjąć tapicerkę z tylnych słupków i odkręcić kilka śrubek. Śruby umiejscowione są od spodu od strony bagażnika. Przewody od głośników wprowadzamy do bagażnika pod lewy boczek.

 

4. Montaż wzmacniacza. Jako, że w autach poliftowych wzmacniacz zintegrowany jest razem z radiem znajdującym się w bagażniku w jednej jedno-dinowej obudowie konieczna jest też wymiana stelaża (koszyka) na taki, w którym można zamocować osobno dokładany wzmacniacz.

   

5. Podłączenie przewodów. Przewody od głośników i mikrofonu wpinamy w 32-pinową wtyczkę – większość przewodów głośnikowych trzeba najpierw wypiąć z wtyczki od radia. Do podłączenia i uruchomienia wzmacniacza potrzebny jest też kawałek światłowodu z wtyczką lub światłowodowy rozgałęźnik – wzmacniacz trzeba wpiąć w pętlę światłowodową. Wzmacniacz wpinamy w pętlę wg załączonego diagramu a przewody osadzamy we wtyczce wg załączonego schematu.

(schemat poniżej tylko dla aut z MMI 3G, dla aut z MMI 2G schemat zamieściłem w zakładce „schematy”)

         

Ponieważ tylne głośniki (sedan w półce, avant w słupkach) podłączone są dość nietypowo bo szeregowo – dwa głośniki a ze wzmacniacza wyprowadzone są tylko dwa przewody to załączam jeszcze taki schemacik:

Załączam też schemat instalacji mikrofonu. Mikrofon podłączamy przewodem mikrofonowym stereo z ekranem. Ekran podłączony jest tylko po jednej stronie – po stronie wzmacniacza.

6. Uruchomienie. Po podłączeniu wszystkiego łączymy się komputerem i sprawdzamy czy jest komunikacja ze wzmacniaczem. Jeżeli tak i wszystko wskazuje na to, że komunikacja jest prawidłowa trzeba zdjąć ochronę komponentu z dołożonego wzmacniacza. Po zdjęciu CP trzeba jeszcze zmienić kodowanie w radiu (56). Zmiana kodowania jest konieczna, bez tego wzmacniacz „nie zagra”.

Jak już wszystko jest podłączone, ochrona zdjęta a kodowanie zmienione – sprzątamy i cieszymy się z nowego nagłośnienia 🙂

   

Kilka fotek z menu w mmi (grafika z mmi 3G+ bo takie mam)

   

i to wszystko…


Osobiście jestem z modu zadowolony. Dźwięk „czysty” nawet przy zwiększonej głośności, bas przyjemny i wyraźny a automatyczne zgłaśnianie w zależności od poziomu hałasu w aucie działa bardzo dobrze.

50 thoughts on “BOSE – przejście z DSP standard [A6 C6 fl]”

  1. Stefan mistrzu bardzo fajnie wszystko opisane . Profesjonalnie i przyjażnie. Szacun dla Ciebie za dużą dla mnie pomoc. Też mam zestaw bosa …w pudełku jeszcze do zamontowania 🙂 Odezwę się bo na pewno gdzieś utknę z montażem.

  2. Wszystko ładnie przejrzyście pokazane na to czekałem!A niektórzy robią z igły widły i nic do końca nie wiadomo.Przymierzam się do takiej samej podmiany ponieważ DSP standard jest troszkę słaby,a bose moje oczekiwania już spełni.Dziekuje za przejrzysty opis!!! Pzdr.

  3. Witam !!! Mam tylko dwa pytania:
    1.Czy łatwo przełożyć przewód od głośnika centralnego pod pulpitem?
    2.I jak przełożyć kabelek do mikrofonu?(czy koniecznie trzeba ściągać podsufitkę)

    1. Kabelek bez problemu można przeciągnąć po zdjęciu osłony na desce. Z miejsca na głośnik wystarczy go przepchnąć w stronę szyby a potem między szybą a deską – wpada dość głęboko także go nie widać. Kabelek od mikrofonu przeciągałem pod podsufitką ale można też progiem – nie ma to znaczenia. Dałem tak bo to najkrótsza droga. Jedyny problem w zasadzie to ochrona komponentu do zdjęcia ze wzmacniacza.

  4. Witam !!! Chciałem się dowiedzieć czy w wersji poliftowej trzeba koniecznie przeciągnąć wiazke całą czy jest możliwość też jakoś przepinować wtyczkę?Obecnie mam dsp z 10 gosnikami i w bagażniku jest tuner radiowy z wbudowanym wzmacniaczem no i ma małą wtyczkę.

    1. Masz taką samą sytuację jak miałem ja. Trzeba dołożyć 2 głośniki z tyłu + kabelki do wzmacniacza, 1 głośnik w desce pod szybą + kabelki do wzmacniacza no i mikrofon w podsufitce + kabelki do wzmacniacza. Cała reszta instalacji pozostaje, trzeba tylko dokupić wtyczkę 32-pinową i przepinować z wtyczki przy radiu do nowej wtyczki od wzmacniacza. Potrzebny jest jeszcze kawałek światłowodu, żeby wzmacniacz wpiąć w pętlę. Plus oczywiście CP na wzmacniaczu i nowe kodowanie w radiu oraz we wzmacniaczu.

  5. Ok rozumiem – dziękuję za szczegółową informację – super że jest ktoś taki jak Pan,wszystko czarno na białym podane. 🙂

  6. Witam. A jak sprawa ma się z przedliftem? Mam zestaw Bose wyciągnięty przed chwilą z przedlifta i do przedlifta z DSP chcę go dołożyć. Wiesz może, czy czymś szczególnym się różni?

    1. Przy 2G jest lepiej (łatwiej). Trzeba przepinować kabelki we wtyczce 32-pinowej plus dołożyć mikrofon i 3 głośniki.
      Odpada zakup wtyczki i światłowodu.

  7. witam.przymierzam sie do takiej przekladki w przedlifcie z przedlifta.u mnie modul mmi ma takie samo oznaczenie(prawie)bez literki A na koncu,czy to prolem i czy wymienic tez modul na ten z literka A.kolejna roznica to inne oznaczenie wyswietlacza.

    1. Witam. Masz auto przedliftowe (2004-2008)? i chcesz zamienić audio z DSP standard (10 głośników) na BOSE?
      Czy cały system MMI 2G na MMI 3G?

  8. witam serdecznie,dziekuje za natychmiastowa odpowiedz.dokladnie tak moje audi jest z 2005 i chce zmienic z DSP standart na BOSE.szczerze mowiac nie wiem czy to MMI 2G czy 3G,moj wyswietlacz jest kolorowy 8T0 919 603C.dodam ze jestem laikiem elekrtonicznym ale nienajgorszym mechanikiem i dzieki twoim rzeczowym poradom(w przeciwienswie do bzur z roznycz forow)podolam tematowi.

    1. W autach z 2005 roku było MMI 2G i podłączenie BOSE wygląda trochę inaczej niż w autach poliftowych (2008-2011). Mój opis dotyczył auta poliftowego z MMI 3G. Przy 2G jest łatwiej ponieważ wtyczka 32-stykowa już jest i wystarczy tylko poprzekładać kabelki i przepiąć światłowód. Reszta tak samo jak w moim opisie dla MMI 3G czyli trzeba dołożyć jeszcze 2 głośniki z tyłu i jeden z przodu no i oczywiście mikrofon.
      Zrobiłem taki schemat przełożenia kabelków we wtyczce 32-stykowej (tylko dla 2G):
      https://mojeprojekty.eu/schemat-przepinowania-wtyczki-dsp-na-bose6000-a6-c6-tylko-przy-mmi-2g/

  9. dzieki za zainteresowanie,teraz sie zgadza Twoj podeslany schemat z ta wtyka co wycielem z dawcy.

  10. Witam! Mam jedno pytanko do Pana. Jestem już szczęśliwym posiadaczem po przejściu z dsp na bose,wszystko gra tak jak trzeba,tylko męczy mnie jedna rzecz. Jak w ustawieniach dam na fader i przerzucam dźwięk na tył,to mam wrażenie że głośniki basowe z tylu nie grają,ale jak jest wyśrodkowane to już słychać że grają. Wie pan może w czym może tkwić problem ,czy tak po prostu jest?

    1. Tak jest bo subwoofery (głośniki basowe) są tylko w przednich drzwiach a w tylnych średnio i wysokotonowe.

  11. Witam , na wstępie, SZACUN za kawał dobrze zrobionej Roboty !:)
    od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie taka myśl, jak by zagrały Głosniki B&O z A8 D3 w c6 Sedan pod Wzmacniaczem Bose 6000 . jest szansa ze to by grało lepiej od bose czy raczej szkoda czasu na takie pół środki 🙂

    1. Nie wiem jak zagrałyby głośniki B&O ze wzmacniaczem bose6000 ale montują już wzmacniacze z bose z nowszych A8, Q7 i ponoć gra do dużo lepiej na tych głośnikach , które są (bose).

  12. Witam! Mam pytanie,czy robił Pan coś z tapicerka w przednich drzwiach,tam gdzie są basowe głośniki?Pytam się ponieważ u mnie podczas glosniejszego słuchania wpada w wibracje i trochę jest to denerwujące przy słuchaniu muzyki.Jest jakiś pomysł na to,aby te wibracje wyeliminować?Rozbieralem tapicerkę ponownie ale nie wiem co tam może wpadać w wibracje??? A tak poza tym to gra super!!! Myślałem również,aby wstawić subwoofer z Q7 w bagażnik,w koło zapasowe,ale zostało mi to odradzone ponieważ rewelacji ponoć nie robi,szału nie ma 🙂

  13. Jakiej średnicy przewody wskazane do doprowadzenia z głośnika centralnego i z głośników w słupkach do wzmacniacza? Czy do mikrofonu wystarczy 0.35 mm ? Dziękuje

    1. Wg schematu przewody od centralnego i tylnych mają 1mm2. Ja u siebie dałem 0,5 – mały przekrój ale 0,35 to już bardzo mały…
      Przewody do mikrofonu mają 0,35 ale najlepiej użyć przewodu mikrofonowego stereo – 2 żyły w oplocie ekranującym.

  14. witam po dlugiej przerwie,zagralo wkoncu nie to zebym tak dlugo nad tym pracowal bo w sumie pare godzin mi to zajelo ale nie bylo mnie.brzmi fajnie ale chyba wymienie gwizki,przy okazji pytanie czy bardzo skomplikowane jest dolozenie AMI bo tez planuje,

  15. Witam!!! Mam takie pytanko -> w przednich prawych drzwiach słychać było charczenie z głośnika basowego, i wymieniłem go na inny ponieważ myślałem że to wina głośnika.Podmieniłem głośnik na inny używany i dalej to samo,ale dziwi mnie jedna rzecz,że ten drugi który kupiłem jest dwu cewkowy,a ten pierwszy jest jedno cewkowy. I teraz nie wiem czy to można normalnie podłączyć,aby nic się nie stało ? Możliwe jest to,że dwa głośniki które mam,są zrąbane że charczą,czy wina leży po stronie wzmacniacza?

  16. Witam Dołozyłem ale nigdzie nie gra bo kodowania nie moge znalezc Czy mzesz powiedziec jakie zastosowałes w swoim ?

  17. Cześć, zastanawiam się skąd wziąć zasilanie wzmacniacza BOSE? Może być +12V z DSP? Bezpiecznik wytrzyma, czy raczej należy pociągnąć oddzielną wiązkę?

    1. Witam. Na jednym ze schematów napisałem 🙂 – ekran mikrofonu podłączony jest tylko po stronie wzmacniacza do pinu 23 a z drugiej strony nigdzie, ma być wolny. Do mikrofonu podłączasz tylko dwa przewody bez ekranu.

  18. Witam, pytanie dotyczy zestawu bose od przedlifta i polifta, jakie są różnice? Drugie pytanie, czy do zintegrowanego radia ze wzmacniaczem podłączyłeś tylko wzmacniacz bose czy radio musiałeś też wymienić na takie autonomiczne?

    1. W przedlifcie i polifcią są te same głośniki i mikrofon. Instalacja głośników jest też taka sama. Różnica jest taka, że w polifcie DSP standard zasilane jest z radia w bagażniku a w przedlifcie ze wzmacniacza (też w bagażniku). W polifcie trzeba dołożyć wzmacniacz i wtyczkę 32 poinową a w przedlifcie wymienić wzmacniacz i przepinować wtyczkę 32 pinową, która już jest. Wzmacniacze są dedykowane pod 2G lub 3G. Jeżeli masz polifta to radio ze zintegrowanym wzmacniacze zostaje. Dokładasz wzmacniacz a radio wystarczy przekodować na wzmacniacz zewnętrzny.

  19. Witam posiadam q7 mmi 2 mono ekran bez dsp, posiadam z in ego auta mmi 2 z kolorem I wszystkimi modulami jak to podlaczyc do mojej instalacji, instalacje z 2 auta posiadam z swiatlowodami I wszystkimi kostkami

    1. Ciężko napisać zwięźle w kilku zdaniach… W pierwszej kolejności podokładałbym brakujące głośniki, wymienił jednostkę mmi, panel obsługi, ekran itd. i zamontował wzmacniacz. Później wziąłbym się za instalację – można próbować poodpinać starą i rozłożyć i powpinać nową… ale ja bym tak nie robił. Uważam, że lepiej będzie wymiksować i zostawić co się da ze starej a dołożyć lub wymienić częściowo z nowej to co niezbędne i nie było wcześniej. To tylko moja wskazówka bo żeby temat ogarnąć potrzebne są schematy itp.

  20. Czy przewód „diagnoza” może zostać wykorzystany jako przewód załączający (REM) zasilacz do osobnego subwoofera? Co robi ten przewód? Dodaje trochę audio do mojego DSP i natrafiłem na Pana post, podziwiam za dokładność opisania całego procesu!

    1. Witam. Przewód diagnoza służy do komunikacji cyfrowej i nie może być wykorzystany jako REM. Przewód diagnoza występuje równolegle ze światłowodem we wszystkich urządzeniach podłączonych do magistrali MOST (światłowodowej) i służy do jej diagnozy (przerwy itd.).

    1. Uchwyt składa się z kilku części
      – dolna 4F0907368A
      – górna 4F0907101A
      – uchwyt dystansowy (metalowy) 4F0907348

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

31 − 27 =