Projekcja na przedniej szybie czyli Head Up lub też po prostu HUD.
Noo…. mocno tutaj wybiegam w przyszłość ale ambiente się robi (>>już zrobione<<) a do night vision części leżą i czekają na montaż 😀 (>>też zrobione<<).
Po montażu night vision będę miał komplet asystentów a projekcja na przedniej szybie to chyba ostatni system, który chciałbym jeszcze wrzucić. Tak naprawdę to już pierwsze kroki za mną…. 😀
Nie wiem jeszcze kiedy ale na pewno coś więcej się tutaj pojawi…
I już jest 😀
Wyświetlacz head-up wyświetla najważniejsze informacje na przedniej szybie. Informacje wyświetlane są w oknie o wymiarach 26 x 9 centymetrów, „około 2,5 metra przed przednią szybą”. Za pomocą MMI można określić, jakie informacje chce się zobaczyć – takie jak prędkość, strzałki nawigacyjne lub wskazania systemów wspomagających. Może również dostosować wysokość i jasność wyświetlacza zgodnie ze swoimi preferencjami.
Części
Sterownik projekcji na przedniej szybie (Head-up-Display) – 4K1 919 617 (oraz z literą A, B, C)
Uchwyt lewy – 4M1 857 745
Uchwyt prawy – 4M1 857 746
Nawiew rozmrażania przedniej szyby – 4K1 819 635 C
Ramka mocująca – 4K1 035 427 A
Nakładka – 4K1 857 161
Klamra – 80A 867 947 / 7 szt
Oprawka wtyczki – 6R0 972 930
Wtyczka światłowodu – 4E0 973 702
Nakrętka sześciokątna – N 911 893 03 / 6 szt
Śruba z łbem sześciokątnym z gniazdem sześciokątnym – N 911 387 01 / 1 szt
Śruba imbusowa soczewkowa – N 106 216 02 / 4 szt
Nowa szyba – ja na razie nie wymieniałem (poczekam z wymianą…) – przez to hologram jest lekko zniekształcony.
I dodatkowo jeżeli wymieniamy zwykłą deskę na skórzaną:
Ramka mocująca – 4K1 035 428 A
Blenda głośnika – 4K1 857 228 B
Schemat podłączenia projektora head-up
Wiązka elektryczna
Montaż
Montaż projektora jest czasochłonny i wymaga rozebrania całej deski, konsoli środkowej, kierownicy i jeszcze trochę więcej 😐 Jak zwykle do demontażu niezbędne są instrukcje serwisowe – bez nich po prostu nie da się tego zrobić i nie będę tego opisywał.
>> Tutaj skrócona lista demontażu <<
—–
Po zdemontowaniu tunelu i deski – armagedon 😀 . Niezliczona ilość wtyczek, śrubek i ogólny bałagan.
—–
Deska i cała reszta zdemontowana więc czas na przymiarkę. Na zdjęciach poniżej widać miejsce na projektor head-up, przykręcone oba mocowania no i sam projektor w czasie przymiarki.
—–
Podłączenie sterownika head-up.
Sterownik jest podłączony do pętli światłowodowej i w związku z tym należy wypiąć jeden światłowód wchodzący do wtyczki licznika i wpiąć do nowej wtyczki sterownika oraz dodatkowo dołożyć nowy odcinek (50-60cm) pomiędzy wtyczką licznika a wtyczką sterownika head-up tak aby zachować pętlę. Cztery z pięciu przewodów wiązki elektrycznej sterownika wpinamy do przewodów wiązki licznika. Zasilanie („stałe 12V”) podłączamy do gniazda bezpieczników SG (brązowe) – gniazdo znajduje się pod lewym boczkiem – bezpiecznik czwarty od góry 5A.
Uruchomienie i składanie
Ponieważ po zamontowaniu deski, projektora head-up nie da się już zdemontować (brak miejsca a w serwisówce jest nawet mowa o wycinaniu przedniej szyby 😐 ) musiałem uruchomić sterownik wcześniej. W tym celu podpiąłem to co niezbędne czyli licznik, wyświetlacz mmi oraz wkład środkowej konsoli, w którym jest guzik „start-stop” i włączyłem „zapłon”. Po włączeniu „zapłonu” (bez wcześniejszego kodowania) sterownik od razu się uruchomił i przed sobą zobaczyłem hologram z prędkością pojazdu oraz znakiem ograniczenia prędkości 😀 – nie wyświetlało za to informacji z nawigacji. Skoro projektor zadziałał postanowiłem uruchomić już wszystko wykonując adaptację jednostki MMI. Po wykonaniu adaptacji i zrestartowaniu w MMI pojawiło się menu „wyświetlacz head-up”. Poniżej zdjęcie hologramu zaraz po uruchomieniu sterownika, przykładowy screen z adaptacji oraz menu.
Dodatkowo poszperałem jeszcze programem w sterowniku head-up i znalazłem w funkcjach możliwość korekty wyświetlanego obrazu – wyświetla się siatka kontrolna a my mamy możliwość korekty – u mnie nie było potrzeby.
Sterownik uruchomiony, adaptacja udana więc czas na składanie. Najpierw deska (piękna, ze skórą 😀 ), potem kierownica, licznik, konsola itd. Należy uważnie ułożyć wiązki elektryczne na swoim miejscu i poprzypinać je spinkami – tak jak było przed rozebraniem.
… i efekt końcowy 😀
Krótki filmik z testu – przepraszam za słabą jakość ale ciężko i nieprzepisowo 😀 jechać i nagrywać.
A czy w a6c6 też by to szło zrobić mam 3gp
Projektor połączony jest w pętli światłowodowej i współpracuje z innymi sterownikami. Moim zdaniem niestety nie ma szans na uruchomienie w C6.
Ładne, ale rozłożone wnętrze wygląda okropnie, więc niestety nie chce mi się tego robić, ale chciałem
To prawda – dramatycznie to wygląda… ale tylko trzy dni 😀
Po złożeniu solidne sprzątanie i nie ma śladu.
Czy istnieją „elementy ochrony” po modernizacji?
Projektor nie ma „ochrony komponentu”.
Dziękuję za szybką odpowiedź! Zamiast przedniej szyby możesz przykleić film z aliexpress.
Należy go uzupełnić o jonizator i pakiet jakości powietrza od Audi.