Projekcja na przedniej szybie, head-up retrofit (KS1) A6/A7 C8 (4K)


Projekcja na przedniej szybie czyli Head Up lub też po prostu HUD.

Noo…. mocno tutaj wybiegam w przyszłość ale ambiente się robi (>>już zrobione<<) a do night vision części leżą i czekają na montaż 😀 (>>też zrobione<<).

Po montażu night vision będę miał komplet asystentów a projekcja na przedniej szybie to chyba ostatni system, który chciałbym jeszcze wrzucić. Tak naprawdę to już pierwsze kroki za mną…. 😀

Nie wiem jeszcze kiedy ale na pewno coś więcej się tutaj pojawi…

I już jest 😀


Wyświetlacz head-up wyświetla najważniejsze informacje na przedniej szybie. Informacje wyświetlane są w oknie o wymiarach 26 x 9 centymetrów, „około 2,5 metra przed przednią szybą”. Za pomocą MMI można określić, jakie informacje chce się zobaczyć – takie jak prędkość, strzałki nawigacyjne lub wskazania systemów wspomagających. Może również dostosować wysokość i jasność wyświetlacza zgodnie ze swoimi preferencjami.


Części

Sterownik projekcji  na przedniej szybie  (Head-up-Display) – 4K1 919 617 (oraz z literą A, B, C)

Uchwyt lewy – 4M1 857 745

Uchwyt prawy – 4M1 857 746

Nawiew rozmrażania  przedniej szyby – 4K1 819 635 C

Ramka mocująca – 4K1 035 427 A

Nakładka – 4K1 857 161   

Klamra – 80A 867 947 / 7 szt

Oprawka wtyczki – 6R0 972 930 

Wtyczka światłowodu – 4E0 973 702 

Nakrętka sześciokątna – N   911 893 03 / 6 szt

Śruba z łbem sześciokątnym z  gniazdem sześciokątnym – N   911 387 01 / 1 szt

Śruba imbusowa soczewkowa – N  106 216 02 / 4 szt

Nowa szyba – ja na razie nie wymieniałem (poczekam z wymianą…) – przez to hologram jest lekko zniekształcony.

I dodatkowo jeżeli wymieniamy zwykłą deskę na skórzaną:

Ramka mocująca – 4K1 035 428 A

Blenda głośnika – 4K1 857 228 B   


Schemat podłączenia projektora head-up


Wiązka elektryczna


Montaż

Montaż projektora jest czasochłonny i wymaga rozebrania całej deski, konsoli środkowej, kierownicy i jeszcze trochę więcej 😐 Jak zwykle do demontażu niezbędne są instrukcje serwisowe – bez nich po prostu nie da się tego zrobić i nie będę tego opisywał.

>> Tutaj skrócona lista demontażu <<

—–

Po zdemontowaniu tunelu i deski – armagedon 😀 . Niezliczona ilość wtyczek, śrubek i ogólny bałagan.

—–

Deska i cała reszta zdemontowana więc czas na przymiarkę. Na zdjęciach poniżej widać miejsce na projektor head-up, przykręcone oba mocowania no i sam projektor w czasie przymiarki.

—–

Podłączenie sterownika head-up.

Sterownik jest podłączony do pętli światłowodowej i w związku z tym należy wypiąć jeden światłowód wchodzący do wtyczki licznika i wpiąć do nowej wtyczki sterownika oraz dodatkowo dołożyć nowy odcinek (50-60cm) pomiędzy wtyczką licznika a wtyczką sterownika head-up tak aby zachować pętlę. Cztery z pięciu przewodów wiązki elektrycznej sterownika wpinamy do przewodów wiązki licznika. Zasilanie („stałe 12V”) podłączamy do gniazda bezpieczników SG (brązowe) – gniazdo znajduje się pod lewym boczkiem – bezpiecznik czwarty od góry 5A.


Uruchomienie i składanie 

Ponieważ po zamontowaniu deski, projektora head-up nie da się już zdemontować (brak miejsca a w serwisówce jest nawet mowa o wycinaniu przedniej szyby 😐 ) musiałem uruchomić sterownik wcześniej. W tym celu podpiąłem to co niezbędne czyli licznik, wyświetlacz mmi oraz wkład środkowej konsoli, w którym jest guzik „start-stop” i włączyłem „zapłon”.  Po włączeniu „zapłonu” (bez wcześniejszego kodowania) sterownik od razu się uruchomił i przed sobą zobaczyłem hologram z prędkością pojazdu oraz znakiem ograniczenia prędkości 😀 – nie wyświetlało za to informacji z nawigacji. Skoro projektor zadziałał postanowiłem uruchomić już wszystko wykonując adaptację jednostki MMI. Po wykonaniu adaptacji i zrestartowaniu w MMI pojawiło się menu „wyświetlacz head-up”. Poniżej zdjęcie hologramu zaraz po uruchomieniu sterownika, przykładowy screen z adaptacji oraz menu.

Dodatkowo poszperałem jeszcze programem w sterowniku head-up i znalazłem w funkcjach możliwość korekty wyświetlanego obrazu – wyświetla się siatka kontrolna a my mamy możliwość korekty – u mnie nie było potrzeby.

Sterownik uruchomiony, adaptacja udana więc czas na składanie. Najpierw deska (piękna, ze skórą 😀 ), potem kierownica, licznik, konsola itd. Należy uważnie ułożyć wiązki elektryczne na swoim miejscu i poprzypinać je spinkami – tak jak było przed rozebraniem.

 

… i efekt końcowy 😀

 

Krótki filmik z testu – przepraszam za słabą jakość ale ciężko i nieprzepisowo 😀 jechać i nagrywać.

9 thoughts on “Projekcja na przedniej szybie, head-up retrofit (KS1) A6/A7 C8 (4K)”

    1. Projektor połączony jest w pętli światłowodowej i współpracuje z innymi sterownikami. Moim zdaniem niestety nie ma szans na uruchomienie w C6.

    1. To prawda – dramatycznie to wygląda… ale tylko trzy dni 😀
      Po złożeniu solidne sprzątanie i nie ma śladu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

25 − 21 =