System dźwiękowy Bang & Olufsen premium, retrofit (9VS) A6/A7 C8 (4K)

Krótki opis i spis części potrzebnych do zmiany Audi Sound System na Bang & Olufsen Premium Sound System.


W A6/A7 C8 (4K) występują cztery systemy audio, które można łączyć z oferowanymi wersjami MMI na różne sposoby:

 • Basic sound system (8RM);
 • Audi sound system (9VD);
 • Bang & Olufsen Premium Sound System with 3D sound (9VS);
 • Bang & Olufsen Advanced Sound System with 3D sound (8RF).

Pierwszy (8RM) występował standardowo z MMI radio plus (I8E + 7Q0, ekran 8,8″) – opcjonalnie można było domówić tylko system 9VD oraz z MMI navigation (I8V + 7UG, ekran 8,8″) – opcjonalnie można było domówić dowolny system audio.

Drugi (9VD) występował standardowo z MMI navigation plus (I8T + 7UG, ekran 10,1″) – opcjonalnie można było domówić dowolny system audio.

Poniżej zamieszczam rysunek, na którym pokazałem różnice pomiędzy systemami.

Basic sound system (8RM) osiem głośników – po jednym nisko i wysokotonowym w tylnych drzwiach, po jednym niskotonowym w przednich drzwiach i dwa wysokotonowe z przodu na desce rozdzielczej.  Głośniki zasilane z jednostki MMI, całkowita moc wyjściowa 80W.

Audi sound system (9VD) – dziewięć głośników plus subwoofer – po jednym nisko i wysokotonowym w tylnych drzwiach, po jednym niskotonowym w przednich drzwiach, dwa wysokotonowe i jeden średniotonowy (centralny)  z przodu na desce rozdzielczej oraz subwoofer w bagażniku. Głośniki zasilane z jednostki MMI pod schowkiem z przodu, całkowita moc wyjściowa 180W.

Bang & Olufsen Premium Sound System with 3D sound (9VS) piętnaście głośników plus subwoofer – po jednym nisko i wysokotonowym w tylnych drzwiach, po jednym niskotonowym i średniotonowym w przednich drzwiach, dwa wysokotonowe i jeden średniotonowy (centralny)  z przodu na desce rozdzielczej,  po jednym średniotonowym w słupkach A (lewy, prawy), dwa średniotonowe od efektów specjalnych w tylnej półce (sedan A6) lub w słupkach D (A7, avant A6) oraz subwoofer w bagażniku. Głośniki zasilane z 15-o kanałowego wzmacniacza w bagażniku, moc wyjściowa 705W.

Bang & Olufsen Advanced Sound System with 3D sound (8RF) – osiemnaście głośników plus subwoofer  – oprócz głośników (oczywiście o innych parametrach) zawartych w B&O Premium zainstalowane są jeszcze dwa dodatkowe, średniotonowe w podsufitce tylnego rzędu oraz jeszcze jeden wysokotonowy centralny z przodu w desce rozdzielczej. Głośniki zasilane z 19-o kanałowego wzmacniacza w bagażniku, moc wyjściowa 1820W. Zestaw ten ma charakterystyczne, wysuwane kopułki wysokotonowe w desce rozdzielczej.


Rozmieszczenie i opis poszczególnych głośników system B&O (9VS) przedstawiłem na załączonej grafice.

Natomiast schemat ideowy podłączenia głośników i wzmacniacza na poniższej.


A teraz do rzeczy…

Niestety pomiędzy systemem Audi Sound System (9VD) a B&O (9VS) jest jedna zasadnicza różnica – w systemie 9VD głośniki zasilane są z jednostki MMI znajdującej się z przodu pod schowkiem a w systemie 9VS ze wzmacniacza znajdującego się z tyłu w bagażniku… W związku z tym oprócz wymiany aktualnych i montażu kilku dodatkowych głośników trzeba też praktycznie na nowo zrobić instalację do głośników.

O rwaniu tapicerek i innych osłon nie będę pisał bo to zwykle cała masa zatrzasków i kilka wkrętów. Zdecydowanie przydatne są jednak instrukcje demontażu z Elsy.

Zamieszczam tutaj spis potrzebnych części tj. głośniki, blendy głośników, wzmacniacz, wtyczki itd.

B&O (9VS) – spis części

1. Wymiana głośników.

Wymieniamy wszystkie głośniki, które były aktualnie zamontowane – nowe mają inną impedancję oraz moc.

 • W tylnych drzwiach nisko i wysokotonowe;
 • w przednich drzwiach niskotonowe na tandem niskotonowy ze średniotonowym;

        

 • w desce rozdzielczej dwa wysokotonowe i centralny średniotonowy;

 • Subwoofer w bagażniku.

2. Nowe głośniki.

 • Dwa głośniki średniotonowe w słupkach A wraz z nowymi osłonami słupka (mają zamontowane osłony głośnika);

               

 • Dwa głośniki średniotonowe od efektów 3D w tylnej półce (A6 sedan) lub w tylnych słupkach (A6 avant, A7);
 • Ponad to o czym wspomniałem wcześniej, montujemy dwa dodatkowe głośniki średniotonowe w przednich drzwiach – w tandemie z niskotonowymi.

3. Mikrofon.

Mikrofon ma za zadanie zbierać szum/hałas z otoczenia i w zależności od jego poziomu dostrajać dźwięk. Mikrofon zamontowany jest w podsufitce w module dachu (oświetlenie wnętrza itd.)

    

4. Wzmacniacz

Wzmacniacz zamontowany jest w bagażniku pod lewym boczkiem na aluminiowym stelażu. Aby przykręcić stelaż do karoserii potrzebne są trzy nitonakrętki M6 i dwie nakrętki M6.

     

5. Nowa instalacja

Jak już pisałem w systemie 9VD cała instalacja głośników doprowadzona jest do jednostki MMI z przodu pod schowkiem natomiast w 9VS (B&O) do wzmacniacza w bagażniku. W związku z tym trzeba przeciągnąć do głośników około 30 przewodów o łącznej długości około 100 metrów 😀 plus przewód do mikrofonu, światłowód, masę, przewód diagnozy i 12V.

Załączam tutaj na razie schemat roboczy, który sobie przygotowałem. Brakuje na nim kilka szczegółów – postaram się je uzupełnić w wolnej chwili i zamieścić tutaj ostateczną wersję.

Starej instalacji nie ciąłem, wypiąłem przewody z wtyczek, zabezpieczyłem i zostawiłem w wiązce.

Nowa wiązka przy wzmacniaczu ma około 2cm średnicy 😀

Aby przeciągnąć instalacje trzeba zdjąć dolne i górne osłony słupków A, dolne osłony słupków B i C, schowek z przodu, osłony progów, tylne siedzisko, wykładzinę podłogi i boczki w bagażniku no i lampę w podsufitce z przodu. 

           

Co do przewodów głośnikowych – każda para musi być ze sobą skręcona. Tak przygotowane przewody eliminują zakłócenia z innych przewodów instalacji samochodu.

Z nowych wtyczek potrzebujemy: dwie 2-pinowe do głośników w słupkach A, dwie 2-pinowe do głośników w tylnej półce, dwie 4-pinowe do tandemu w przednich drzwiach – wcześniej były 2-pinowe, wtyczkę 4 pinową do mikrofonu no i oczywiście najważniejszą – wtyczkę 38-pinową do wzmacniacza.

Wszystkie głośniki wewnątrz podłączyłem bezpośrednio do wzmacniacza. Natomiast głośniki w drzwiach mają „po drodze” złącza w słupkach. Instalacja głośnikowa w tylnych drzwiach bez zmian a w przednich trzeba dołożyć po dwa przewody do nowej wtyczki 4-pinowej zasilające głośniki średniotonowe, których wcześniej nie było.

Przewód od mikrofonu poprowadziłem pod podsufitką do lewego słupka A, potem progiem aż do bagażnika.

Ponieważ mam tuner TV w bagażniku to światłowód i przewód diagnozy miałem praktycznie na miejscu – musiałem tylko rozpiąć jeden wtyk przy tunerze i dorobić małą pętlę. W innym przypadku światłowód najbliżej jest chyba przy gateway-u, który jest pod tylnym siedziskiem.

6. Uruchomienie

Na koniec konieczne było zdjęcie ochrony komponentu (CP) ze wzmacniacza i zakodowanie wszystkiego. Tak naprawdę to zamiast kodowania potrzebna była parametryzacja jednostki MMI (5F) – nowość dla mnie ale w nowszych autach tak już jest z niektórymi sterownikami.

Tutaj podziękowania za pomoc należą się Krzyśkowi z firmy ElektroVAG z Oleśnicy, który zdjął ochronę i sparametryzował MMI dzięki czemu audio zagrało 😀

7. Na koniec

Po uruchomieniu i testach poskładałem, posprzątałem i teraz mogę się cieszyć nowym audio 😀 . 

Po doposażeniu zyskujemy rozszerzone menu w MMI, średnie tony, których bardzo brakowało no i ponad 700W mocy.

           

No i dowód, że działa 😀


I to właściwie tyle… Miało być krótko a wyszło jak wyszło 😀 . Trochę chaotycznie i może mało szczegółów ale tak naprawdę cała operacja sprowadza się głównie do rozbierania całego auta… Wymiana głośników, szykowanie instalacji i podłączanie też było ważne ale nie tak straszne 😀

7 thoughts on “System dźwiękowy Bang & Olufsen premium, retrofit (9VS) A6/A7 C8 (4K)”

 1. Cześć fajne mody w c8 robisz 🙂 W filmiku co wstawiłeś na dowód ze BO gra zauważyłem jedną rzecz, ze nie masz przycisku start stop 🙂 Możesz zdradzić jak to zrobiłeś?

 2. Witaj przyjacielu,

  dobry wieczór,

  Gratuluję, prawda tutaj w Meksyku jest trudna do wykonania tego typu modyfikacji,

  Chciałbym zobaczyć, czy możesz odpowiedzieć na pytanie, teraz mam Audi RS7 model 2022, ale chciałbym zmienić system nagłośnienia na Bang & Olufsen Advanced Sound System z dźwiękiem 3D (8RF), myślisz, że jest możliwy?

  1. Witam. System 8RF różni się wzmacniaczem audio i głośnikami (są inne i są też dwa dodatkowe). Sama instalacja jest podobna.
   Listę postaram się zrobić w wolnej chwili.

 3. przeprosiny,

  Chciałbym również zobaczyć listę komponentów zaawansowanego systemu dźwiękowego Bang & Olufsen z dźwiękiem 3D (8RF), aby wyszukać je w moim kraju.

  z wyrazami szacunku

 4. cześć, mam fabrycznie w A7 4K B&O takie jakie montowałeś , da radę do tego systemu podłączyć tweetery wyjeżdżane od wyższej wersji systemu Bang & Olufsen Advanced ? Kwestia instalacji, sterowania bo chyba wyjeżdżają po włączeniu radia no i deski rozdzielczej czy jest miejsce bez wycinania

  1. Cześć. Same tweetery fizycznie powinny pasować. Problemem jest sterowanie podnoszeniem/opuszczaniem. Wg schematu sygnał na podnieś/opuść wychodzi ze wzmacniacza – trzy dodatkowe przewody. Możliwe, że dałoby się to jakoś wysterować zasilaniem np. po stacyjce ale te trzy przewody świadczą o tym, że oprócz zasilania silniczka jest jeszcze jakiś przewód sygnałowy – nie wiem od czego niestety… Trzeba by „zbadać temat na stole” lub szukać rozwiązania w internecie – może ktoś to już robił (ja nie).
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 3 = 1