Home > A6 C8 (4K) modyfikacje (retrofit) > System dźwiękowy Bang & Olufsen premium (9VS) A6/A7 C8 (4K)

System dźwiękowy Bang & Olufsen premium (9VS) A6/A7 C8 (4K)

Krótki opis i spis części potrzebnych do zmiany Audi Sound System na Bang & Olufsen Premium Sound System.


W A6/A7 C8 (4K) występują cztery systemy audio, które można łączyć z oferowanymi wersjami MMI na różne sposoby:

 • Basic sound system (8RM);
 • Audi sound system (9VD);
 • Bang & Olufsen Premium Sound System with 3D sound (9VS);
 • Bang & Olufsen Advanced Sound System with 3D sound (8RF).

Pierwszy (8RM) występował standardowo z MMI radio plus (I8E + 7Q0, ekran 8,8″) – opcjonalnie można było domówić tylko system 9VD oraz z MMI navigation (I8V + 7UG, ekran 8,8″) – opcjonalnie można było domówić dowolny system audio.

Drugi (9VD) występował standardowo z MMI navigation plus (I8T + 7UG, ekran 10,1″) – opcjonalnie można było domówić dowolny system audio.

Poniżej zamieszczam rysunek, na którym pokazałem różnice pomiędzy systemami.

Basic sound system (8RM) osiem głośników – po jednym nisko i wysokotonowym w tylnych drzwiach, po jednym niskotonowym w przednich drzwiach i dwa wysokotonowe z przodu na desce rozdzielczej.  Głośniki zasilane z jednostki MMI, całkowita moc wyjściowa 80W.

Audi sound system (9VD) – dziewięć głośników plus subwoofer – po jednym nisko i wysokotonowym w tylnych drzwiach, po jednym niskotonowym w przednich drzwiach, dwa wysokotonowe i jeden średniotonowy (centralny)  z przodu na desce rozdzielczej oraz subwoofer w bagażniku. Głośniki zasilane z jednostki MMI pod schowkiem z przodu, całkowita moc wyjściowa 180W.

Bang & Olufsen Premium Sound System with 3D sound (9VS) piętnaście głośników plus subwoofer – po jednym nisko i wysokotonowym w tylnych drzwiach, po jednym niskotonowym i średniotonowym w przednich drzwiach, dwa wysokotonowe i jeden średniotonowy (centralny)  z przodu na desce rozdzielczej,  po jednym średniotonowym w słupkach A (lewy, prawy), dwa średniotonowe od efektów specjalnych w tylnej półce (sedan A6) lub w słupkach D (A7, avant A6) oraz subwoofer w bagażniku. Głośniki zasilane z 15-o kanałowego wzmacniacza w bagażniku, moc wyjściowa 705W.

Bang & Olufsen Advanced Sound System with 3D sound (8RF) – osiemnaście głośników plus subwoofer  – oprócz głośników (oczywiście o innych parametrach) zawartych w B&O Premium zainstalowane są jeszcze dwa dodatkowe, średniotonowe w podsufitce tylnego rzędu oraz jeszcze jeden wysokotonowy centralny z przodu w desce rozdzielczej. Głośniki zasilane z 19-o kanałowego wzmacniacza w bagażniku, moc wyjściowa 1820W. Zestaw ten ma charakterystyczne, wysuwane kopułki wysokotonowe w desce rozdzielczej.


Rozmieszczenie i opis poszczególnych głośników system B&O (9VS) przedstawiłem na załączonej grafice.

Natomiast schemat ideowy podłączenia głośników i wzmacniacza na poniższej.


A teraz do rzeczy…

Niestety pomiędzy systemem Audi Sound System (9VD) a B&O (9VS) jest jedna zasadnicza różnica – w systemie 9VD głośniki zasilane są z jednostki MMI znajdującej się z przodu pod schowkiem a a w systemie 9VS ze wzmacniacza znajdującego się z tyłu w bagażniku… W związku z tym oprócz wymiany aktualnych i montażu kilku dodatkowych głośników trzeba też praktycznie na nowo zrobić instalację do głośników.

1. Wymiana głośników.

Wymieniamy wszystkie głośniki, które były aktualnie zamontowane – nowe mają inną impedancję oraz moc.

 • W tylnych drzwiach nisko i wysokotonowe;
 • w przednich drzwiach niskotonowe na tandem niskotonowy ze średniotonowym;
 • w desce rozdzielczej dwa wysokotonowe i centralny średniotonowy;
 • Subwoofer w bagażniku.

2. Nowe głośniki.

 • Dwa głośniki średniotonowe w słupkach A wraz z nowymi osłonami słupka (mają zamontowane osłony głośnika);
 • Dwa głośniki średniotonowe od efektów 3D w tylnej półce (A6 sedan) lub w tylnych słupkach (A6 avant, A7);
 • Ponad to o czym wspomniałem wcześniej, montujemy dwa dodatkowe głośniki średniotonowe w przednich drzwiach – w tandemie z niskotonowymi.

3. Mikrofon.

W systemie 9VD głośnością w czasie jazdy zarządzał tradycyjnie sygnał GALA – czyli poziom głośności wzrastał wraz ze wzrostem prędkości. Za głośność w systemie 9VS odpowiada mikrofon –  podobnie jak w audio BOSE w A6 C6. Mikrofon ma za zadanie zbierać szum/hałas z otoczenia i w zależności od jego poziomu dostrajać głośność. Mikrofon zamontowany jest w podsufitce w module dachu (oświetlenie wnętrza itd.)

Może ci się również spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

17 − 7 =