SIDE ASSIST – asystent zmiany pasa

Side Assist − system składający się z czujników w tylnym zderzaku, które monitorują obszar za pojazdem i obok niego. W ten sposób zostaje wyeliminowana tzw. martwa strefa. Przy włączeniu kierunkowskazu i zmianie pasa ruchu na taki, po którym porusza się inny pojazd, system sygnalizuje lampką, że pas jest zajęty. 


Po kilku udanych modyfikacjach postanowiłem pchnąć do przodu kolejny temat. Korzystając z ładnej pogody wziąłem się w końcu za montaż asystenta zmiany pasa (audi side assist). System dostępny był w modelach poliftowych i tylko w ich zderzakach (wszystkich) jest przygotowane miejsce pod sterowniki asystenta – są dwa, master i slave. Oprócz w/w sterowników potrzebne są jeszcze lusterka z lampkami ostrzegawczymi (tylko polift) oraz włącznik systemu w konsolę no i oczywiście wtyczki do sterowników i wtyczka do włącznika. Ja dodatkowo dołożyłem złączkę pomiędzy instalacją zew. i wew. Ogółem zużyłem około 40 konektorów.

Na poniższym obrazku zaznaczone są wszystkie elementy systemu:

a na tym pokazałem kompletną instalację wraz z wtyczkami, konektorami itd.

Teraz opis i zdjęcia z montażu.

ETAP I

1. Lusterka z lampkami ostrzegawczymi – ponieważ moje lusterka były nieskładane  to przy okazji postanowiłem przerobić na składane. Swoje lusterka odłożyłem na półkę a kupiłem podstawy w wersji składanej plus obudowy pod lampki asystenta, no i lampki (lakiernik pomalował i jest ok.). Dodatkowo kupiłem przełącznik lusterek z funkcją składania (poprosiłem o przysłanie z przełącznikiem takiej podkładki z ikonkami – widać na zdjęciu) a ponieważ wszystkie „rączki z dziurką” na symbol złożonych lusterek były mocno sfatygowane postanowiłem wykorzystać swoją – wywierciłem w niej dziurkę (chyba fi 6 lub 7) i też jest ok. 

     

2. Demontaż zderzaka – niestety z uwagi na dwie nakrętki mocujące trzeba zdjąć praktycznie całą tapicerkę w bagażniku.

 

3. Montaż sterowników – na pierwszym zdjęciu widać „to specjalne” miejsce.

   

4. Instalacja zewnętrzna:
– przygotowane wtyczki (to co lubię najbardziej),

– zmierzyłem odległość pomiędzy sterownikami… i gotowe – do owijania wiązki na zew. użyłem taśmy wodo i olejo-odpornej TESA

– po wywierceniu otworków fi 6 gotową wiązkę zewnętrzną zamontowałem do zderzaka na kołkach widocznych na zdjęciu, 

 

5. Instalacja wewnętrzna:
– jak pisałem potrzeba dużo kabelków

– do bagażnika wszedłem przez tą samą przelotkę co instalacja czujników cofania – widać moją ponadplanową złączkę,

 

ETAP II

Udało mi się pchnąć trochę do przodu temat montażu. Rozebrałem kawałek auta (ponownie) i podłączyłem kabelki ze sterowników do lampek w lusterkach, zamontowałem włącznik systemu i podłączyłem przewody can. Miałem trochę niepotrzebnej roboty – źle zinterpretowałem schemat i za wszelką cenę chciałem się dostać do wtyczki licznika żeby podłączyć do niej jeden kabelek z włącznika. Okazało się, że jest to przewód od podświetlenia i wystarczyło podłączyć się obok do włącznika PDC. Po podłączeniu wszystkiego poskładałem auto i wziąłem się za kodowanie. Dołożyłem asystenta (3C) do listy Gateway (19) i w MMI po przez zielone menu bo przez VCDS-a oczywiście niby się wkodował ale w menu CAR nie było opcji asystenta. Asystent się pojawił i można się z nim komunikować przez kabel ale… – ale jest błąd modułu SLAVE, którego nie da się usunąć i przez to cały system nie chce się załączyć. Naciskam guzik i od razu na FIS-ie komunikat o błędzie. Udało mi się za to zrobić test wyjść i w końcu zobaczyłem lampki świecące w lusterkach  . Według opisu błędu sterownik jest uszkodzony – zamówiłem drugi i zobaczę. Niestety będę zmuszony zdjąć znowu zderzak… . Jak dotrze nowy to zaktualizuje temat a puki co kilka zdjęć i scan z błędem.

1. Przewody od lampek miałem już wypuszczone pod osłony słupków przy pierwszym podejściu także nie musiałem rozbierać nic ponad to co widać na zdjęciach (po za licznikiem), widać też zamontowany już przycisk aktywujący asystenta

   

2. Scan z błędem: 

Adres : 3C Nazwa systemu : 3C – Asystent zmiany toru jazdy 
Wersja protokołu : KWP2000/TP20 ( Ereignisse : 1 ) 

-Identyfikacja: 
Numer katalogowy sprzętu : 4L0907566B 
Numer części : 4L0910566D 
Numer wersji sprzętu : H01 
Numer wersji oprogramowania : 0020 
Numer grupy konstrukcyjnej : 
Kod : 102 
Możliwość wykonania funkcji flash : Możliwość wykonania funkcji flash 
Oznaczenie systemu : J0769_SWA_MasterH01 

-Podsystemy: 

System podmagistrali
Numer katalogowy sprzętu : 4L0907568B 
Numer części : 4L0910568D 
Numer wersji sprzętu : H01 
Numer wersji oprogramowania : 0010 
Numer grupy konstrukcyjnej : 
Kod : 
Możliwość wykonania funkcji flash : Brak możliwości wykonania funkcji flash 
Oznaczenie systemu : J0770_SWA_Slave_H01 

-Zapisy w pamięci błędów: 

Zapis w pamięci usterek
Numer : 02850 – Sterownik 2 asystenta zmiany pasa ruchu 
Rodzaj usterki 1 : Uszkodzenie 
Rodzaj usterki 2 : Statycznie 
-Standardowe warunki otoczenia: 
Data : 09.05.16 
Czas : 19:15:51 
Przebieg w km (DTC) : 170352 
Priorytet : 3 
Licznik częstotliwości : 1 
Licznik cykli wyuczania / cykl jazdy : 

Jak napisałem wyżej, po montażu całego systemu wyskoczył błąd, który wskazywał na uszkodzony moduł SLAVE – i faktycznie po wymianie na inny system ożył. 

! UWAGA !

Niestety przy montażu pożałowałem na lampki ostrzegawcze w lusterka i kupiłem zamienniki. Chce wszystkich przestrzec – NIE kupujcie zamienników. Zamienniki ledwo świecą i w dzień są praktycznie niewidoczne. Poza tym wyrzuca ciągle błędy o zwarciu, przerwie itd. Kupiłem oryginalne i w końcu działają jak należy no i zero błędów.

Na zdjęciach poniżej widać moją nowa lampkę i dla porównania lampkę z A7 znajomego:

 

Nowe lampki ostrzegawcze, numery widać na rachunku:

Na koniec film, na którym widać jak i kiedy działa asystent:

20 thoughts on “SIDE ASSIST – asystent zmiany pasa”

 1. Dzień dobry, Stefano, jakiego typu kabla używasz do okablowania
  ten na zdjęciu z podpisem
  „Instalacja wewnętrzna:
  – jak pisałem potrzeba dużo kabelków „

  1. Witam
   Masa i zasilający (12V) – FLRY-B, przekrój 0,5mm2
   Pozostałe przewody – FLRY-B, przekrój 0,35mm2

 2. Witam.
  Możesz mi powiedzieć, czy wymiana lusterek jest konieczna? Mam obecnie pamięć, podświetlenie i fotochrom. NIe wiem, czy wystarczy kupić obudowy i dołożyć lampki?
  Rozumiem, że potrzebuje gatewaya 5 kanałowego?
  Pozdrawiam

   1. Dziękuję za odpowiedź. Napisz mi jeszcze w jaki sposób przeciągnąłeś przewody od lampki asystenta przez podstawę lusterka? Mam wrażenie, że jest tam bardzo ciasno i nie przecisnę przewodów…..

   2. Dziękuję za odpowiedź. Powiedz mi jeszcze, czy był duży problem z pociągnieciem przewodów od lampki asystenta przez wiazkę kabli w podstawie lusterka ? Wydaje się tam bardzo ciasno.
    Kolejna sprawa, to czy miałeś problem ze zdjęciem CP w gatewayu?

    1. Nie kojarzę już za bardzo ale raczej nie było problemu z przeciągnięciem przewodów. Co do gateway-a to ja kupiłem pewniaka i pojechałem do ASO. Można to zrobić u kogoś ale potem różne rzeczy się dzieją – wyskakuje CP na innych sterownikach itd…

 3. Witam,
  Mam mały problem, jakiś czas temu oddawałem samochód do lakiernika. Lakiernik ściągał i lakierował mi cały zderzak. Po odebraniu samochodu, zaczęły mi wariować lampki od martwych stref. Po prostu system nie działał poprawnie. Potrafi na pustej drodze gdy jadę sam, ostrzegać że coś mnie wyprzedza. Czyli tak jak na forum było opisane, że trzeba skalibrować czujniki. Więc pojechał do ASO Toruń Audi. Tam stwierdzili, że oni nie dadzą rady tego zrobić bo jest za duża grubość lakieru na zderzaku. Radary nie mogą się przebić przez powłokę, wywala im błąd aby sciągnąć wszystkie naklejki ze zderzaka. A że na zderzaku nic nie ma to stwerdzili że za grubo jest położony lakier. I proponują wymienić zderzak, albo zdrapać farbe i ponownie pomalować.

  Dodam że na zderzaku miał tylko ryse parkingową. Lakiernik nie dawał szpachli, ani nic podobnego. Po prostu położona dodatkowa warstwa lakieru.

  Audi Side Assist mam orginalny od nowości i wczesniej nie było z nim żadnego problemu. Jest to Audi A4 b8 przedlift sedan.

  Rozmawiałem z lakiernikiem, stwierdził że nigdy takiej sytuacji nie miał.
  Dałem samochód do 2 elektroników żeby sprawdzić czy system działa poprawnie, według nich wszystko jest ok i powinno działać. Na komputerze nie ma żadnych błędów.
  Byłem w ASO Bydgoszczy Audi, tam stwierdzili że to nie wina zderzaka i mogą skalibrować system. Wycenili za usługę 800 zł. Drogo i nie mam pewności czy dadzą sobie rade. Stwierdziłem, że za drogo i zrezygnowałem.

  Moje pytanie brzmi, gdzie tkwi problem. Czy to na prawdę wystarczy kalibracja ? Po prostu w Toruniu może trafiłem na nie kompetentnych ludzi ?. Może Pan mi poleci jakiś warsztat na północy Polski, gdzie za rozsądne pieniądze uporali by się z problemem. Pozdrawiam Adam.

  1. Witam. Ciężko powiedzieć ale wydaje mi się, że musiałoby być tej farby strasznie dużo… – sądzę, że wystarczy kalibracja. Niestety kalibracja jest droga i potrzebny sprzęt specjalistyczny (nie jak przy kamerze – plansza…). Nie słyszałem, żeby ktoś po za ASO to robił. Nie wiem co doradzić i jak to sprawdzić.

 4. Mam problem z komunikacją modułów Zmierzyłem wiązkę na ciągłość i jest okej, dodałem do getway 3c ,oczywiście moduły w zderzaku używane i moje pytanie czy moduł slave może być uszkodzony?

 5. Tak zasilanie dochodzi, getway obsługuje acc więc myślę że piecia kanałowy, jak pidlaczlem moduly na chwile zapaliły się wszystkie lamki w lusterkach.

  1. Jeżeli brak komunikacji to może coś być jeszcze z instalacją (cany) lub brak zasilania. Przy podłączeniu zapaliły się lampki więc sterowniki raczej są dobre – miałem u siebie jeden uszkodzony i komunikacja była tylko było info, że sterownik uszkodzony. Gateway masz 5-cio kanałowy?

 6. gdzie kupowałeś lampki side assist? mam a4 b8 i mam takie same numery i mam niestety spalone dwie szt. w polsce są tylko zamienniki. mógłbyś mi dać namiar na sklep w niemczech?

  1. Ostatecznie kupiłem oryginały w ASO. Sprawdziłem i są nadal dostępne w ASO w PL (tym bardziej w DE). Cena za sztukę ok 277zł.
   Lampka lewa 8K1949145A
   Lampka prawa 8K1949146A
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

46 − = 39