Night Vision, retrofit (9R1) A6 C8 (4K)


Po ambiente, night vision to następna w kolejności modyfikacja, z którą będę się męczył 😀

Dodam tylko tyle, że wszystkie elementy już mam i czekają…

Na pewno jakiś opis się pojawi…

! Ważna informacja – nigh vision współpracuje tylko i wyłącznie z wirtualnym kokpitem (licznikiem) !


Montaż sterownika

Przy okazji montażu ambiente QQ2 zrobiłem wiązkę i zamontowałem sterowik night vision. Sterownik zamontowany jest na dedykowanym stelażu pod wykładziną pod nogami kierowcy. Po montażu sterownika trzeba wyciąć trochę „pianki” od spodu wykładziny aby wykładzina się nie „wybrzuszyła”.

Do sterownika podłączone są: Fakra HSD z kamery, dwa przewody z licznika, zasilanie (12V, masa), cany (high i low).

schemat:

 

spis części:

night vision części

i kilka zdjęć:

           


Instalacja przy liczniku

Sterownik połączony jest z licznikiem dwoma przewodami. Przy liczniku podłączone są w szarej, 32-pinowej wtyczce do pinów 19 i 20.

   


Przewód do kamery

Sterownik jest w kabinie pod wykładziną a kamera w zderzaku trzeba więc przeprowadzić jakoś kabel. Okazało się, że w przegrodzie pomiędzy kabiną a podszybiem obok przelotki z główną wiązką jest też jedna mniejsza wolna. Przeciągamy nią przewód i jesteśmy w podszybiu.

     

Z podszybia do komory silnika kabel przechodzi razem z inną wiązką przez przelotkę – tak samo jak kabel od przedniej kamery systemu 360.

      


Montaż kamery i układu zmywania

Samą kamerę i system zmywania można by było zamontować bez zdejmowania zderzaka ale przez konieczność wywiany plastikowej osłony pod znaczkiem OOOO na taką z otworem pod kamerę niestety trzeba go zdjąć…

W tym celu odkręcamy kilka śrub, odpinamy kilka wtyczek i węży – lekko nie jest 😐

Do montażu układu zmywania potrzebny jest trójnik, dysza zmywająca, zawór, ok 50 cm węża i kilka opasek.

   

Kamera zamontowana jest na dedykowanym uchwycie, który razem z kamerą trzeba przykręcić od tyłu grilla – są otwory na wkręty.

     


I to właściwie na tyle jeżeli chodzi o montaż. Na koniec podłączyłem tylko zasilanie i cany  i przyszedł czas na uruchomienie 😀 

Sterownik night vision ma ochronę komponentu. Na szczęście jestem „samowystarczalny” i ochrona szybko zniknęła 😀 . Dodatkowo trzeba przeprowadzić adaptację systemu MMI. Dzięki adaptacji w MMI pojawia się menu asystenta jazdy w nocy. Night vision trzeba też dodać do listy wyposażenia w gateway-u i zakodować w kilku innych sterownikach. 

Po zdjęciu „ochrony komponentu” pozostał tylko jeden błąd – brak nastaw podstawowych czyli po prostu brak kalibracji. Mogłem w końcu po uruchomieniu „testu wyjść” zobaczyć efekty pracy 😀

 

i taka ciekawostka, którą odkryłem przypadkiem. Zajrzałem w adaptacje sterownika night vision i udało mi się wymusić uruchomienie systemu pomimo braku kalibracji 😀

  


I po kalibracji…

Do kalibracji potrzebny jest ODIS, który po uruchomieniu procedury prowadzi nas przez cały proces no i oczywiście przyrząd do kalibracji. Przydatna też jest instrukcja kalibracji, w której podane są wysokość i odległość przyrządu od samochodu. Po poprawnej kalibracji błąd w sterowniku można usunąć i system jest już aktywny i w pełni funkcjonalny.

       

10 thoughts on “Night Vision, retrofit (9R1) A6 C8 (4K)”

    1. Ciężko oszacować bo wszystko zależy od tego za ile uda się kupić części (z demobilu). Całość czyli części, montaż, zdjęcie ochrony komponentu, kalibracja to koszt od 6 do 9 tyś.

        1. W starszym? – czyli? Kamera night vision montowana była jeszcze w A6 C7 (od 2011) – w innych niestety jakoś nie widzę montażu – potrzebny licznik, który wyświetla obraz plus współpraca z kilkoma sterownikami…

  1. Just did this retrofit to my E-tron Gt. Do you know all the modules that need coding?
    And did you make your own „VAS6430/6”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

52 − 49 =