Home > A6 C6 modyfikacje (retrofit) > Montaż kamery tylnej i przedniej – adaptacja systemu z Q7 FL

Montaż kamery tylnej i przedniej – adaptacja systemu z Q7 FL

… I kolejna modyfikacja  😀  ….


Adaptacja systemu kamer z Q7 FL do A6 C6 FL


System kamer z poliftowej Q7 składa się dokładnie z dwóch kamer szerokokątnych, przedniej i tylnej.

Przednia kamera zamontowana jest w grillu nad przednią rejestracją natomiast tylna w blendzie z lampkami podświetlającymi tylną rejestrację.

Montaż opiszę na podstawie modyfikacji przeprowadzonej w moim aucie czyli A6 C6 FL (2009) posiadającym standardowo MMI 3G (w przypadku A6 przedliftem dochodzi jeszcze przekładka 2G na 3G/3G+…).

Aby zaadoptować system do A6 należy wymienić/posiadać kilka rzeczy.

!!! System współgra tylko i wyłącznie z jednostką MMI 3G+ !!!


Części:

 • jednostka MMI 3G+ – swoją standardową 3G wymieniłem na 3G+ już jakiś czas temu,
 • sterownik pomocy przy parkowaniu (PDC) – tylko i wyłącznie 4L0919475A (konieczna wymiana obecnego),
 • gateway 20 pinowy – 5-kanałowy 4F0907468S lub 4-kanałowy 4F0907468R (ostatnie jakie montowane były w poliftowej Q7),
 • sterownik kamery z Q7 FL – 4L0907428 (jeżeli była kamera cofania oryginał A6 to sterownik starej kamery do wymiany),
 • tylna blenda z podświetleniem rejestracji – 4L0827574B (ponieważ otwór pod nową kamerę jest inny),
 • obudowa przedniej kamery składająca się z trzech części – 7P68537959B97P68532317P6853140 (z TUAREGA),
 • kamery – 7P6980551, 2 sztuki,
 • kable do kamer.

                


 

Montaż

 • Montaż tylnej kamery jest prosty – polega na wymianie blendy nad rejestracją. Aby się do niej „dobrać” należy zdjąć tapicerkę z tylnej klapy. Po zdjęciu tapicerki mamy dostęp do śrub mocujących. Jedynym problemem może być przepchnięcie przewodu od kamery przez gumową przelotkę pomiędzy autem a klapą. Przy okazji, jeżeli kupiliśmy kompletną blendę razem z lampkami to po montażu zyskujemy oryginalne lampki ledowe i to bez żadnych błędów itd.

   

 • Montaż (lub wymiana) sterownika kamery. Sterownik zamontowany jest pod prawym boczkiem bagażnika. Tutaj bez niespodzianek po za tym, że trzeba zrobić jakieś mocowanie. Do sterownika doprowadzamy zasilanie (12V „po stacyjce”), masę i cany. Drobna różnica – stary sterownik kamery podłączony był do magistrali „can-komfort” a nowy do „can-napęd”. Po za tym podłączamy do niego przewody z obu kamer i przewód do jednostki MMI w przednim schowku.

 • Wymiana sterownika PDC. Sterownik PDC zamontowany jest pod prawym boczkiem w bagażniku. Nowy sterownik ma tą samą budowę co stary (wtyczki itd.). Przy skanowaniu np. VCDS-em pojawia się pod nowym adresem – 10 a nie jak do tej pory – 76. Zasadnicza różnica  polega na sposobie podłączenia do niego tylnych czujników parkowania. Przy starym sterowniku z każdego czujnika podłączone były po trzy przewody czyli razem dwanaście. W nowym natomiast są dwa przewody wspólne dla każdego czujnika i dodatkowo po jednym z każdego z nich czyli razem już tylko sześć. Oprócz tego stary sterownik miał podłączone dwa „plusy” – „stały” i „po stacyjce” a nowy ma tylko „po stacyjce”, dodatkowo stary sterownik podłączony był do magistrali „can-komfort” a nowy do „can-napęd”.

 

Na potrzeby testów zrobiłem sobie przejściówkę, która pozwoliła podłączyć nowy sterownik PDC pod obecną wiązkę. Z przejściówki była wyprowadzona skrętka can ponieważ jak pisałem nowy sterownik podłączony jest do innej magistrali. Ostatecznie po testach przerobiłem oryginalną wiązkę ale jak ktoś nie lubi ingerencji w w oryginalną wiązce to można tak zostawić.

 • Montaż przedniej kamery – największa trudność i zarazem chyba najbardziej czasochłonna czynność. Żeby zamontować kamerę a potem podciągnąć do niej przewód trzeba zdjąć zderzak. Dopiero po zdjęciu zderzaka można wziąć się za dopasowywanie obudowy kamery w grillu. Zaczyna się cięcie, piłowanie i przymierzanie – trzeba przy tym uważać aby nie uszkodzić widocznych szczebelków grilla… Obudowa pochodzi z Tuarega dlatego oryginalne zatrzaski oczywiście nie pasują. Ja wymyśliłem sobie takie blaszki z aluminium dzięki, którym obudowa trzyma się nieruchomo między szczebelkami. Po dłuższym piłowaniu itd. obudowa w końcu „siadła” idealnie i można było wszystko poskładać.

                   

To tyle jeżeli chodzi o montaż sterowników i kamer. O gatewayu i przeciąganiu przewodów nie będę się rozpisywał…

Zostaje jeszcze tylko zakodować sterownik PDC oraz kamer i wprowadzić kilka zmian w zielonym menu w MMI. Załączam kilka zdjęć.

Efekt końcowy

System uruchamia się po włączeniu wstecznego biegu z widokiem z tylnej kamery. W MMI możemy wybrać czy widok przód/tył ma się przełączać automatycznie (przełączanie działa tylko przy automatycznej skrzyni biegów). Jeżeli tak to po wyłączeniu wstecznego system przełącza się na widok z przedniej kamery.

 

Może ci się również spodobać...

(17) Comments

 1. Dawid

  Kawał dobrej roboty, dobrze się czyta twoje opisy. Często z nich korzystam jak montuję coś nowego u siebie. Pozdrawiam i zastawiam się co nowego jeszcze wymyślisz….

  1. Stefan

   Dzięki. Cieszę się, że ktoś to czyta i na dodatek przydaję się czasem. Co do modów to możliwości się kończą pomału 😀

 2. Przemek

  Masakra
  Stefan Czapki z głów
  Masz chyba najbardziej doposażona C6 w Pl lub nawet w Eu 😀

  1. Stefan

   Dzięki ale z pewnością maniaków jest więcej 😀

 3. Andrzej

  Moge wysylkowo przerobic gatewaya np. G na S, M na R.

 4. Andrzej

  Moge przerobic wysylkowo gatewaya np. G na S, M na R

  1. Przemek

   A czy można dołożyć ten zestaw tylko bez przedniej kamery ?,
   graty te same ? jak wyżej ? czy będzie błąd ze nie ma kamery przedniej

   1. Przemek

    komentarz wyżej do Stefana
    Andrzej jak się z tobą skontaktować

   2. Stefan

    Można. Wtedy rezygnujesz z trybu auto i masz widok z tylnej na wprost plus tylna w poprzek a po przełączeniu na przednią jest niebieski ekran.

 5. Dawid M

  Są są bardziej napchane ale niewiele więcej 🙂

 6. Rafał

  Stefan Szacun i wielki pokłon. Kawał fajnej roboty. Jak zawsze pełna profeska i zdaje sie się że powoli kończą się możliwości modów w c6, Bardzo fajny modzik. Gratuluje bardzo

 7. Maciek

  Powiedz mi dlaczego trzeba bylo wymieniac modul PDC? Chce zalozyc topview w A6 c7 i sie zastanawiam czy tez bede musial wymieniac ten modul pdc. Pozdrawiam

  1. Stefan

   Co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze sterownik PDC pod topview podłączony jest pod inną magistralę can, po drugie tylne czujniki parkowania są zupełnie inaczej podłączone do nowego sterownika PDC no i po trzecie soft – tylko w nowym można zakodować topview. Z tym, że to było w A6 C6 a jak jest w C7 nie jestem pewien. Samo podłączenie sterownika PDC w obu przypadkach wygląda jednakowo a w Etce widzę jedynie dwa rodzaje sterownika PDC – powiedzmy standard oraz pod asystenta parkowania. Jest więc szansa, że obejdzie sie bez wymiany – do wymiany jest oczywiście sterownik kamery.

 8. Jacek

  Sterownik kamer ma jeszcze dwa wejścia. W Etce jest napisane, że te dwa wolne wejścia są nieczynne. Czy tak jest naprawdę ? Czy może można rozszerzyć ten projekt o kamery w lusterkach ?

  1. Stefan

   Bardzo możliwe (nie zaglądałem), że wszystkie cztery wejścia są podłączone do płyty ale oprogramowanie sterownika z Q7 obsługuje tylko dwie kamery dlatego dwa kolejne są nieaktywne. Jestem prawie pewien, że czterech nie da się uruchomić.

 9. Jacek

  Mam uwagę do zdjęcia pokazującego przydzielanie CAN. Jak ustawiłem Rearview Camera na CAN Comfort tak jak na zdjęciu to nie wyświetlało mi czujników odległości. Kiedy ustawiłem na Clamb 15 wszystko jest ok.
  Dodatkowo radzę wszystkim zanim zaczną coś robić w zielonym menu niech zrobią zdjęcia wszyskich ustawień. Na razie nie znam zasad ustawiania. Wszystko skopiowałem z innych aut.
  Poza tym Kamera działają pięknie. Zwłaszcza że przesiadłem się z MMI 2GHigh na 3GPLUS.
  Dzięki po raz kolejny stefan za inspirację. MOzna mile spędzić czas przy tych modyfikacjach.

  1. Stefan

   Dzięki. Postaram się sprawdzić zdjęcie i poprawić. Z zielonym faktycznie- dobrze zrobić zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

55 − 49 =