KEYLESS – system bezkluczykowego elektronicznego dostępu i uruchamiania samochodu

KEYLESS – system bezkluczykowego elektronicznego dostępu i uruchamiania samochodu. Anteny (4 szt) zainstalowane w samochodzie wysyłają sygnał do kluczyka, gdy ten znajdzie się w odległości przynajmniej 1.5 m od samochodu, układ odbiera sygnał zwrotny wysłany z kluczyka i wówczas poprzez dotkniecie klamki odblokowywane są zamki wszystkich drzwi, a samochód przygotowywany jest do uruchomienia silnika.


Cały system wymaga sporo nowych części, przewodów i rozbierania.

Części:
1. Jednostka anten układu zezwolenia na wejście bez kluczyka.
2. Stacyjka.
3. Cztery anteny.
4. Cztery klamki z czujnikami dotyku.
5. Przycisk „start-stop”.
6. Nowy kluczyk pod keyless.
7. Konsola z miejscem na przycisk (tutaj z konieczności wykorzystałem swoją ).
8. Przewody i wtyczki – w tym przypadku, z uwagi na dużą ilość wtyczek, warto poszukać gotowych wiązek, chociaż…. zdarzyło mi się dwie takie wiązki popełnić 😀

  • Jednostka wczytywania anten znajduje się pod przednim schowkiem po stronie pasażera – koło gateway-a, sterownika pneumatyki i kilku innych.
  • Stacyjka działająca z keyless ma więcej pinów i podłącza się do niej dodatkową wtyczkę.
  • W aucie znajdują się cztery anteny, dzięki którym system rozpoznaje położenie klucza względem auta, np. nie pozwoli na odpalenie auta jeżeli klucz znajduje się po za nim. Jedna antena znajduje się w tunelu środkowym, jedna w bagażniku i po jednej w tylnych drzwiach.
  • W klamkach znajdują się czujniki dotyku oraz guziki do zamykania auta (czarne, od spodu).
  • Guzik start-stop jest w konsoli środkowej, kilka słów o montażu w dalszej części.
  • Aby uruchomić system potrzebny jest klucz, który będzie się komunikował „w obie strony”
  • Wiązka wewnętrzna – jakieś 50m przewodu, 40 konektorów i kilka wtyczek, można szukać gotowej lub zrobić samemu (dwie takie robiłem 😀 ). Wiązki w drzwiach – tutaj łatwiej znaleźć i wymienić stare na nowe.

A teraz montaż…

     Po zebraniu większości potrzebnych części stanąłem na konsoli – w moim kolorze nieosiągalna (przynajmniej ja nie widziałem). Z tego powodu przystąpiłem do planu B . Obejrzałem zdjęcia i stwierdziłem, że każda konsola ma stelaż przygotowany pod przycisk – brakuje jedynie otworu w wierzchniej warstwie. Kilka dni temu zrobiłem na próbę otwór w starym złomie żeby zobaczyć czy będzie dobrze. Wyszło przyzwoicie ale ręczne wycinanie było czasochłonne dlatego do wycięcia otworu w swojej konsoli wykorzystałem moją frezareczkę  . Załączam kilka zdjęć i link do filmiku:

     

Montaż systemu zacząłem od układania przewodów. Zamontowałem też pod schowkiem jednostkę wczytywania anten i zrobiłem „na gotowo”, na próbę jedne drzwi. Wymieniłem w nich wiązkę i klamkę.

Kilka zdjęć:

– gotowa wiązka (tylko to co w kabinie)

lub zrobiona samemu:

 

KEYLESS A6 C6

– jednostka wczytywania anten – pod schowkiem, nad Gateway-em

– układanie przewodów – prawa strona

 

– zamontowana klamka

 

Wymiana klamek i wiązek w trzech drzwiach (po za kierowcy) jest stosunkowo prosta. Wystarczy zdjąć tapicerkę, odkleić wygłuszenie (?) i mamy dostęp do wszystkiego – ciężki ale zawsze… Aby „zrobić’ drzwi kierowcy trzeba niestety zdemontować dodatkowo ramę z szybą.

   

– Anteny w tylnych drzwiach:

 

– Antena w bagażniku:

– Antena w konsoli:

   

– Stacyjka – ta po lewej jest pod keyles, widać na niej złącze z dodatkowymi pinami:

– Po zamontowaniu i podłączeniu sterownika, anten, guzika i klamek zostało podłączenie jeszcze kilku przewodów, które są 'luzem” w wiązce – przewody do rygla, w którym znajduje się immo oraz do włącznika świateł stopu nad pedałem hamulca:

Żeby aktywować system trzeba zmienić kodowanie w module 05 (Acc/Start Auth.) oraz we wszystkich sterownikach drzwi.
Bez właściwego klucza system nie jest jeszcze w pełni funkcjonalny tzn. można jedynie gasić auto przyciskiem „stop”. Można też podejrzeć wartości pomiarowe w module 05 aby stwierdzić czy docierają do niego wszystkie sygnały.
U mnie reagowało prawidłowo – czyli jest reakcja na wciskanie start i stop. Jest również reakcja na dotykanie klamek – poszczególne „0” w bloku czwartym zamieniają się przy dotykaniu na '1′.

Po przyuczeniu nowego klucza obsługującego keyless, system ruszył bez problemu i jest już w pełni funkcjonalny.

Poniżej zdjęcie zwykłego klucz oraz tego pod keyless:

 

Odpalanie bez kluczyka – po szybkim jednokrotnym naciśnięciu włączamy jakby zapłon a dopiero po drugim odpalamy auto. Można też nacisnąć „raz a dobrze” tzn. naciskając max. jedną sekundę odpalamy auto od razu.

8 thoughts on “KEYLESS – system bezkluczykowego elektronicznego dostępu i uruchamiania samochodu”

  1. Hello Stefan, do you make the wiring harness and sell the wiring harness? I already have the wiring harness in the doors, i just need the „main” harness. If so, I would be interested to buy a harness of you.

  2. Hello Karan Dronen, the pictures do show up on my screen. I think that you have a problem with your browser.

  3. Cześć, właśnie jestem w trakcie montażu tego systemu i napotkałem dwa problemy:
    1. Czy pamiętasz może numer kostki dodatkowej do stacyjki pod keyless? ( kupiłem niby właściwą ale nie pasuje, za to doskonale pasuje do złącza B 😉 )
    2. Czy wypinamy ze stacyjki stary przewód B3 i wpinamy nowy łączący stacyjkę z przewodem lin (12) z Rygla?

    1. Cześć
      Odnośnie 2 pytania. B3 to przewód, który jest przy stacyjce w innej (niedokładanej) wtyczce i występuje nawet bez keyless – nie ruszamy go. Generalnie przy stacyjce dokładamy tylko i wyłącznie nową wtyczkę z pięcioma przewodami. Natomiast do istniejącego przewodu (pin 12) przy ryglu dołączamy przewód z pinu 10 ze sterownika keyless pod schowkiem.
      Odnośnie 1. Trzeba zakupić wtyczkę 8 pinową 8Z0972883. Pozostałe to 2 i 6 pinowa (te są).

      1. Dzięki za szybką odpowiedź, Pytałem o B3 bo na schemacie masz zaznaczone, że rygiel łączy się właśnie z tym pinem a po rozebraniu kostki okazało się, że pin jest zajęty 🙂 ale domyślam się, że ten Pin B3 łączy się z ryglem (12) w jakim innym miejscu oryginalnie w wiązce auta. Przeglądając twoje zdjęcia z montażu nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: na zdjęciu z ryglem masz opis czerwonego przewodu „z stacyjki do przełącznika światła hamowania” nie bardzo mogłem go wyłapać na twoim schemacie.

        1. Przepraszam za pomyłkę to nie był twój schemat bo on właśnie jest prawidłowy ale schemat z firmy, która robiła mi wiązkę. Właśnie na niej mam zaznaczone, że z pinu 12 Rygla ma iść na B3. Teraz już się wszystko wyjaśniło. Dzięki jeszcze raz za pomoc w wyjaśnieniu bo nie ukrywam, że ta modyfikacja jest chyba najbardziej czasochłonna

  4. Czy mógłbyś podać mi jeszcze jakie piny wchodzą do tej wtyczki? Bo niestety te które przekładam z starej/ złej wtyczki nie pasują, są troszkę za duże :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 6