HBA – asystent „długich świateł” A6 C6


Załączam tutaj dwa schematy, pierwszy to schemat kompletnej instalacji asystenta a drugi to schemat zrobienia przejściówki z lusterka „fotochromatycznego” do lusterka z kamerą, dzięki której unikamy przerabiania oryginalnej instalacji – we wtyczkach 8 i 6 pinowej są różne konektory, dlatego nie da się po prostu przepiąć przewodów.


 

 

 

 

I taka uwaga…

Jeżeli w aucie było lusterko samozciemniające (tzw. fotochrom) to „kompletna instalacja” oznacza tak naprawdę dołożenie wiązki can i wypięcie jednego niepotrzebnego przewodu ze starej instalacji – więcej w zakładce „A6 C6 modyfikacje”.

18 thoughts on “HBA – asystent „długich świateł” A6 C6”

  1. Asystent świateł w trybie „auto” (na pokrętle świateł) samoczynnie zmienia światła drogowe na mijania (długie-krótkie) w przypadku wykrycia auta nadjeżdżającego z naprzeciwka i ponownie zmienia jak już się miniemy. Dodatkowo przełącza też światła po wjechaniu w teren zabudowany oświetlony latarniami. Standardowo asystent działy przy prędkości powyżej 50 km/h – wartość tą można zmienić np. vcds-em.
   Co do montażu w A8 D3 to nie jestem zorientowany. W A6 cały system to lusterko z kamerą, w którym jest sterownik, manetka do przełączania świateł taka, która po włączeniu długich wraca z powrotem a nie zostaje. Dodatkowo system działa tylko z poliftowym bordem (ster. elektr. 09) i gatewayem 5 kanałowym.

 1. Cześć stefank,
  Przepraszam za mój polski, jestem ze Słowacji, użyłem kompilatora. Znalazłem twoją super stronę na modernizacjach Audi A6 C6. Chcę zacząć od najłatwiejszego – https://mojeprojekty.eu/hba-asystent-dlugich-swiatel-a6-c6/.
  Proszę, mam samochód Audi A6 C6 z fotochromatycznym lustrem, ale samochód jest w 2007 r., Predefacelift. W artykule piszesz, że rzecz działa tylko z elektrycznym sterowaniem 2009 i 5-kanałową bramą. Czy elektryczne sterowanie oznacza dźwignię przy kierownicy? Jeśli wymienię go z przedkomórkowego liftingu, to się uda? Jak mogę się dowiedzieć, czym jest moja brama? Czy to brama? Następnie wystarczy przeciągnąć 2 kable do styków 8 i 3 w 20-pinową bramkę do styków 17 i 7? Następnie wystarczy włączyć i zakończyć kodowanie VCDS? A może po prostu nie mam do tego samochodu?
  Dziękuję bardzo za pomoc.

  1. W autach przedliftowych montaż się komplikuje. Jeżeli w aucie nie było ACC to prawie na pewno gateway jest do wymiany.
   Dźwignia przy kierownicy musi być wymieniona na taką, która po włączeniu „długich świateł” sama wraca (z auta poliftowego).
   Dodatkowo w przedlifcie trzeba wymienić jeszcze sterownik świateł (bordnetz, adres w vcds 09).
   Niestety gateway i bordnetz mają ochronę komponentu. Sama instalacja elektryczna do lusterka jest prosta do zrobienia.

   1. Cześć, bardzo dziękuję za odpowiedź. Jeśli więc chcę to zrobić, czy potrzebuję nowego modułu bramy modelu FL i sterownika światła? Nie znasz numerów części? Te dwie muszą być zakodowane w usłudze. Dźwignia kierownicy jest prosta. Następnie zastosuj schemat, który dodałeś i dwa kable z lustra, aby wciągnąć bramę, a pozostałe pozostaną? Dziękuję.

 2. Odnośnie uwagi na końcu to nie mogłem znaleźć w modyfikacjach informacji odnośnie wypięcia jednego niepotrzebnego przewodu ze starej instalacji. Który przewód jest niepotrzebny?

  1. Side assist = asystent martwego pola. Jeżeli chodzi o side assist i lane assist to borda nie trzeba wymieniać. Tylko w przypadku hba trzeba go wymienić na liftowego i trzeba też wymienić pająka na poliftowego (po mignięciu długimi wraca z powrotem a nie zostaje włączony). Bord poliftowy bez obsługi elektrycznej kolumny kier. ma na końcu N a z obsługą kolumny M. Na pewno trzeba też wymienić gateway-a na 5 kanałowy jeżeli nie było żadnego asystenta czy aktywnego tempomatu.

 3. Cześć, szukam w aukcjach borda z literka M ale nie ma, czy mogę zastosować jakieś inne literki? Dostępne są np. AB, AH są to widzę bordy z poliftowych A6, potrzebuję do obsługi el.kolumny i hba, proszę o odpowiedz.
  pozdrawiam
  Wojtek

  1. M został zastąpiony przez AE, AH był w Q7 od 2011 do 2015 i nie wiem czy da się prawidłowo zakodować pod światła w A6 – nie sprawdzałem. AB nie mogę znaleźć.

 4. Witam, zainstalowałem wszystkie niezbędne części. W 19 mam możliwość zakodowania HBA, wstawiłem 09 z modelu 2011, mam lusterko z kamerą na miejscu ale nie wiem gdzie podłączyć 2 przewody CAN bo mam wersję pre-faelift Brama. Możesz doradzić?

  1. Z tego co widzę to HBA występowało w polifcie – w przedlifcie raczej nie… i podłaczone jest tak:
   Pin 3 z lusterka (canH) łączysz z 17 w gateway-u poliftowym (20 pinowym) a pin 8 z lusterka (canL) łączysz z 7 w gateway-u (poliftowym 20 pinowym).
   Dla przedlifta nie ma schematu ale możesz spróbować podłaczyć 3 (canH) do 13 w gateway-u (26 pinowym) i 8 do 26 w gateway-u (26 pinowym).

 5. Hello! I installed the mirror with HBA on the Audi A6 C6 2010, I connected all the wires as in your diagram, I coded the comfort module and the Can module but I get an error on the comfort module „No signal communication”. Do you have any idea what it could be ?
  thanks for all the schemes and tutorials

  1. Hi.
   Did you have any other assistant? If not, it is possible that the gateway needs to be replaced – can you provide its number?

   1. The car did not have HBA installed by the manufacturer. The original mirror was the one with a light sensor. CAN Gateway Part No: 4F0907468M Software version: 0035 Hardware Part No: 4F0907468F Hardware version: H06 Thanks for everything!

   2. I forgot to specify that the mirror with HBA has code 4F for A6. I eliminated this problem with compatibility.. In the programs with car diagrams it appears that I have to connect the two CAN cables to B108 and B109 in the main wiring harness.. but I don’t know where to find these B108 and B109. The car has no other assistant.

    1. These two extra wires to the mirror are the CAN bus and you don’t connect them to points B108 and B109 – you connect them to the gateway on pin 7 and 17. And the second thing is that your gateway does not support high-speed CAN bus (you didn’t have any assistants ) and you need to replace it. The new gateway must be with the letter G, N or L. After replacing the gateway, you must remove the „component protection” from it.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

18 − 9 =