Fotel kierowcy z pamięcią A6 C6


Montaż fotela kierowcy z pamięcią w A6 C6


Kilka słów wstępu…

W A6 C6 występowało kilka opcji regulacji przednich foteli:

 • manualne,
 • manualne z elektryczną regulacją podparcia pleców,
 • regulowane elektrycznie,
 • regulowane elektrycznie + fotel kierowcy z pamięcią,
 • regulowane elektrycznie – oba fotele z pamięcią.

oraz dodatkowe kombinacje: grzane / niegrzane.

Ogólnie montaż foteli regulowanych elektrycznie nie jest skomplikowany i będzie zależał od tego jakie fotele mieliśmy wcześniej. Opisze w skrócie dwa najczęstsze przypadki.

1. Mieliśmy fotele manualne bez regulacji podparcia pleców – dokładamy czerwone 10 pinowe złącze w podłodze pod fotelem, do którego trzeba doprowadzić przewód zasilania oraz masę – zasilanie (12V „stałe”) oraz masę przewodami o przekroju 2,5 mm2, na zasilaniu bezpiecznik 30A. Tyle wystarczy aby elektryczna regulacja  fotela ruszyła. Jeżeli dodatkowo fotel jest z pamięcią to dodatkowo do czerwonego złącza musimy doprowadzić jeszcze trzy przewody – dwóprzewodową skrętkę can oraz jeden przewód do sterownika w drzwiach plus oczywiście panel sterowania itd. (o tym potem).

2. Mieliśmy fotele manualne z regulacją podparcia pleców – jest to najprostszy i najszybszy przypadek ponieważ w podłodze pod fotelem jest już czerwone złącze z doprowadzonym zasilaniem i masą. Po wymianie foteli wystarczy jedynie wymienić bezpiecznik na 30A (dla regulacji podparcia jest 10A) i elektryka działa. Ponieważ regulacja podparcia zasilana jest przewodami o przekroju 0,5 mm2 to wskazana jest również ich wymiana na przewody o przekroju 2,5 mm(niektórzy nie wymieniają). Jeżeli fotel ma pamięć to tak jak napisałem w pkt.1 – dokładamy jeszcze to i owo.

Do czerwonego złącza doprowadzane są też dwa przewody od podświetlenia podłogi tylnego pasażera ale to nie ten temat…

To tyle w ramach wstępu a teraz do rzeczy… czyli montaż foteli elektrycznych z pamięcią w fotelu kierowcy.


Miałem u siebie fotele manualne z regulacją podparcia pleców, zatem dokładanie czerwonego złącza, zasilania oraz masy mnie ominęło – musiałem jedynie dołożyć, jak pisałem wyżej, to i owo czyli skrętkę can, przewód pomiedzy fotelem a sterownikiem w drzwiach oraz panel sterowania pamięcią. Fotel pasażera po przekładce na nowy praktycznie był gotowy. Zostało podłączenie i uruchomienie pamięci w fotelu kierowcy

Do całej modyfikacji potrzebne były:

 • nowe, elektrycznie regulowane  fotele (oczywiste 🙂 ),
 • kilka metrów przewodu o przekroju 0,35 mm2 (lub inne w zależności co kto ma pod ręką),
 • kilkanaście konektorów 000979009E,
 • jeden konektor 000979012E,
 • trzy konektory 000979020E,
 • wtyczka 6E0972930E do panela obsługi pamięci (można też zaopatrzyć się w gotowią wiązkę tapicerki drzwi),
 • panel obsługi pamięci 4F1959769A,
 • dekor w drzwi z otworem na panel obsługi (ja wykorzystałem swój…)
 • gniazdo 4f0937743B oraz dodatkowo dwa konektory 000979134E tylko w przypadku braku czerwonego złącza pod fotelem.

           

Demontaż fotela – wykręcamy cztery śluby, wypinamy pas z mocowania i na koniec rozłączamy wtyczki pod fotelem. Fotel zdemontowany.

Dodatkowe przewody. Po zdemontowaniu fotela, osłony progu i dolnej części słupka A można unieść wykładzinę – mamy wtedy na wierzchu złącza pod fotelem oraz miejsce na ułożenie przewodów. Podłączenia wykonujemy wg schematu:

     

Przeprowadzamy skrętkę can (dwa przewody – u mnie w peszlu) od czerwonego złącza pod fotelem do złącza rozłączania magistrali danych T46a znajdującego się pod lewą osłoną konsoli – tuż nad bezpiecznikami. Na pierwszym zdjęciu zaznaczyłem piny w czerwonym złączu pod fotelem – jest tam też przewód do sterownika drzwi.

       

Tą samą droga przeprowadzamy przewód z czerwonej wtyczki do złączki pomiędzy drzwiami a słupkiem.

 

Po ułożeniu przewodów i wpięciu ich we właściwe miejsca można z powrotem ułożyć wykładzinę, założyć osłonę progu i zamontować fotel.

Montaż panelu obsługi pamięci. Żeby zamontować panel  trzeba zdjąć tapicerkę z drzwi. Każda tapicerka przednich drzwi ma miejsce na panel obsługi.

 

Przykręcamy panel, uzbrajamy wtyczkę i podłączamy przewody lub wymieniamy na gotową wiązkę. Przewody podłączamy zgodnie z załączonym wcześniej schematem. Po tej operacji wszystko jest w zasadzie gotowe – do pełni brakuje tylko dekoru z otworem na panel. Można kupić gotowy ale ja postanowiłem wykorzystać swój :-D. Od spodu dekoru odznaczone jest miejsce pod panel. Pomocna była (nie po raz pierwszy) moja frezarka, którą wyciąłem taki otwór.

       

Wyszło całkiem nieźle i dekor został już na dobre.

To wszystko jeśli chodzi o montaż foteli i innych niezbędnych elementów. 

Zostaje jeszcze zakodowanie wszystkiego no i najważniejsze – sterownik pamięci fotela ma niestety „ochronę komponentu”.  Musimy się jej pozbyć bo bez tego mamy jedynie elektrycznie ustawiany fotel a funkcje pamięci są niedostępne.

Sterownik pamięci fotela należy dodać do listy w gateway-u, MMI oraz w sterowniku drzwi.

Kodowanie sterownika przed i poliftowego różni się tym, że w poliftowym jest długie kodowanie. Niestety w VCDS-ie nie ma podpowiedzi kodowania, za to bardzo pomocny okazał się ODIS, w którym po kilku pytaniach zaostał wygenerowany i zapisany nowy kod.

Po usunięciu ochrony musimy przeprowadzić adaptację czyli wyuczenie położeń krańcowych fotela we wszystkich możliwych kierunkach, w których fotel się porusza. Polega to na tym, że np. przesuwamy fotel w przód aż do zatrzymania a następnie maksymalnie do tyłu i tak we wszystkich kierunkach.

Programowanie pamięci.

Aby zaprogramować położenie fotela należy nacisnąć przycisk „SET” na panelu obsługi a następnie „1”. Przestawiamy fotel w inne położenie i ponownie naciskamy „SET” a potem „2”. Mamy teraz zapamiętane dwa położenia fotela.

Fotel może przestawiać się również automatycznie w zależności od tego, którym kluczem auto otworzymy.

– koniec –

18 thoughts on “Fotel kierowcy z pamięcią A6 C6”

  1. – przedlift
   4F0910760

   – polift (długie kodowanie)
   4F0959760C
   4F0959760D

   Dla obu foteli z pamięcią są takie same sterowniki (te same numery) różnica jest taka, że po podłączeniu nowych, nieprzypisanych nigdzie wcześniej określa się, który jest kierowcy a który pasażera. Trzeba zwrócić uwagę czy ster. montowany w fotelu kierowcy nie był przypisany do fotela pasażera. Wdziałem, że w odisie jest opcja przywrócenia ustawień fabrycznych i przypisania na nowo ale sam tego nie robiłem.

 1. Witam
  Postanowiłem zainstalować fotele z pamięcią. Mam pytanie. Czy jeśli założę elektryczną kolumnę to będzie zapamiętywane położenie przez moduł pamięci foteli ?

  1. Teoretycznie tak ale trzeba jeszcze wymienić moduł elektryki tzw. bordnetz (schowany pod osłoną nad nogami kierowcy) na taki, który obsługuje elektrycznie regulowaną kolumnę kierownicy. Mam u siebie teraz taki moduł i niestety kierownica mi nie działa (na razie…) razem z fotelami ponieważ mam aktywną ochronę komponentu (na ster. elektryki, moduł pod numerem 09 np. w vcds-ie) – po zdjęciu CP powinna zadziałać.

  1. Niestety w „zwykłych elektrykach” są inne silniki i zupełnie inna instalacja w fotelu.
   Najlepiej wymienić cały fotel lub przynajmniej silniki i instalacje (wiązkę) w fotelu razem z panelem obsługi na boku fotela (też ma inne podłączenie).

   1. Szkoda, czyli w moim przypadku to raczej gra nie warta świeczki (myślałem, że to tylko kwestia sterownika i kodowania…). Dzięki za info.
    A wiesz może które piny w czerwonej wtyczce odpowiadają za oświetlenie przestrzeni nóg pasażera z tyłu (wspominasz o tym w artykule)? Lampki wystarczy tam podłączyć czy jeszcze trzeba gdzieś coś przepinać?
    Bo przymierzam się do dołożenia pakietu oświetlenia ambiente i na temat lampek z tyłu akurat mało informacji znalazłem.

 2. Zainstalowałem fotele z pamięcią.

  Lewy działał bez zarzutu. W prawym nie można było uruchomić zapamiętywania. W MMI był w stanie „ Off”
  Robiłem różne kombinacje z kodowaniem i nie wiem w którym momencie zamieniłem kodowania z lewego do prawego i odwrotnie. Nawet tego nie zauważyłem. Byłem zdziwiony, że nagle kiedy przywołuję pamięć fotela kierowcy to fotel pasażera również się przestawia.

  Dzisiaj chciałem coś sprawdzić a tu niespodzianka. Getaway nie widzi fotela pasażera a z fotelem kierowcy nie można się połączyć z „powodu błędów”.

  Zacząłem wypinać fotele i wtedy zauważyłem zamienione kodowania. Wróciłem do pierwotnych kodowań, ale to nie pomogło.

  Kiedy łączę się z fotelami pojedynczo ( tylko jeden jest wpięty) to jeden i drugi jest widoczny na kanale 36 jako fotel kierowcy.

  Nie mogę znaleźć w Odisie opcji przywracana ustawień fabrycznych. Możesz pomóc gdzie tego szukać ?

   1. Te z pamięcią mają pod fotelem sterownik pamięci (pudełko rozmiarów 12x10x2cm) no i dodatkowo po 4 przewody do każdego silnika a nie po 2 jak w zwykłym elektryku. Patrząc z wierzchu na fotel zamontowany w aucie nie widać różnicy (po za panelikiem obsługi pamięci w drzwiach oczywiście).

 3. Fotele były z jednego auta. Już sobie poradziłem. Tak jak pisałeś. Jest opcja w Odisie. Kiedy jesteśmy na adresie 06 możeny zmienić adresowanie na 36. I odwrotnie. Teraz muszę sprawdzić okablowanie dlaczego prawy fotel jest w stanie off na MMI.

 4. dalej szukam przyczyny nie działanie pamięci fotela pasażera. Sprawdziłem okablowanie. Wszystko jest ok.
  Mam samochód z 2007 roku z modułami w drzwiach poliftowymi. Natomiast moduły w fotelach mam przedliftowe ( 4F0910760). Postanowiłem na próbę włożyć przedliftowy sterownik w drzwi. I tu niespodzianka. Ustawianie prawego fotela zadziałało. Oczywiście nie mogłem tego tak zostawić ponieważ musiałbym przerabiać kierunki w lusterkach i pewnie inne rzeczy.
  Mam pytanie: Czy ktoś ma taki zestaw zainstalowany ? poliftowe sterowniki w drzwiach i przedliftowe pamięci w fotelach . Może to być przyczyną że coś ze sobą nie współpracuje ?

 5. Problem był w przedostatnim bajcie. Po kolei zmieniałem bity i trafiłem za drugim razem. Powinno być 00000010.
  W VCDS, nawet legalnym nie ma podpowiedzi co do tego bajtu.

 6. Witam!
  Niestety moje fotele są bez pamięci – pełny elektryk.
  Pod fotelem brak modułu pamięci foteli (pudełka), a z silniczka widziałem wychodzi wtyczka, na której są dwa kabelki.
  Czy instalacja pamięci wymaga wymiany silników? Czytałem na zagranicznych forach, że nie ma czegoś takiego jak silniki przeznaczone do pamięci – obsługa i wysyłka sygnału do silnika odbywa się poprzez moduł, do którego sygnał wysyła sterownik w boczku drzwi.

  Może to nie kwestia wymiany silniczka, a jego wiązki pomiędzy modułem a nim samym.
  Stąd moje pytanie, czy mogę prosić o numer silnika?

  Niestety znalezienie foteli z pamięcią, a dodatkowo w kolorze mojej tapicerki (rudy) to wyzwanie graniczące z cudem.. dlatego tak próbuje kombinować 🙂

  Czy można ewentualnie dosłać do Pana dekory do obróbki 🙂 ?

  Pozdrawiam serdecznie,
  Bartosz

  1. Silniki w fotelach z pamięcią mają 4 kabelki (2 zasilające i 2 od czujnika położenia) – muszą być nowe. Niestety nie mam numerów ponieważ same silniki nie występują w etce jako część zamienna. Ja też kupiłem fotele nie w swoim kolorze – przekładałem tapicerkę. Przekładka zajęła mi jedno popołudnie na fotel. Wycinania nie podejmę się ponieważ: po pierwsze – zawsze jest ryzyko, że coś nie wyjdzie…, a po drugie – czas, czas…

 7. Cześć. Ja mam pytanie nawiazujace do tematu. Czy da się wykodować z gatewaya pamiec fotela kierowcy? Auto moje fabrycznie miało ta opcje. Ale ktoś wymontowal przede mna cala tapicerke na inna sline alkantare ktora obecnie ma tylko elektryke i ledzwie. W aucie mam fabryczne webasto które nie chce sie uruchomic bo wystepuje blad w gatewyu o braku modulu pamieci fotela. Wyczytalem w elsie ze aby webasto dzialalo poprawnie nie moze byc zadnego kodu bledu w gateway i pewnie chodzi o bezpieczeństwo webasto. Proszę o pomoc gdyz nie chce mi sie wymieniac calej tapicerki.

  1. Nie sądzę żeby przez to webasto nie działało ale różnie bywa. Można wykodować np. vcds-em. Trzeba wejść w gateway-a (19) i odhaczyć w liście połączeń. Oprócz tego fotel jest zakodowany jeszcze w sterowniku drzwi kierowcy no i w mmi (w mmi raczej przez zielone menu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

71 − 63 =