Montaż fotela kierowcy z pamięcią w A6 C6
Kilka słów wstępu…
W A6 C6 występowało kilka opcji regulacji przednich foteli:
- manualne,
- manualne z elektryczną regulacją podparcia pleców,
- regulowane elektrycznie,
- regulowane elektrycznie + fotel kierowcy z pamięcią,
- regulowane elektrycznie – oba fotele z pamięcią.
oraz dodatkowe kombinacje: grzane / niegrzane.
Ogólnie montaż foteli regulowanych elektrycznie nie jest skomplikowany i będzie zależał od tego jakie fotele mieliśmy wcześniej. Opisze w skrócie dwa najczęstsze przypadki.
1. Mieliśmy fotele manualne bez regulacji podparcia pleców – dokładamy czerwone 10 pinowe złącze w podłodze pod fotelem, do którego trzeba doprowadzić przewód zasilania oraz masę – zasilanie (12V „stałe”) oraz masę przewodami o przekroju 2,5 mm2, na zasilaniu bezpiecznik 30A. Tyle wystarczy aby elektryczna regulacja fotela ruszyła. Jeżeli dodatkowo fotel jest z pamięcią to dodatkowo do czerwonego złącza musimy doprowadzić jeszcze trzy przewody – dwóprzewodową skrętkę can oraz jeden przewód do sterownika w drzwiach plus oczywiście panel sterowania itd. (o tym potem).
2. Mieliśmy fotele manualne z regulacją podparcia pleców – jest to najprostszy i najszybszy przypadek ponieważ w podłodze pod fotelem jest już czerwone złącze z doprowadzonym zasilaniem i masą. Po wymianie foteli wystarczy jedynie wymienić bezpiecznik na 30A (dla regulacji podparcia jest 10A) i elektryka działa. Ponieważ regulacja podparcia zasilana jest przewodami o przekroju 0,5 mm2 to wskazana jest również ich wymiana na przewody o przekroju 2,5 mm2 (niektórzy nie wymieniają). Jeżeli fotel ma pamięć to tak jak napisałem w pkt.1 – dokładamy jeszcze to i owo.
Do czerwonego złącza doprowadzane są też dwa przewody od podświetlenia podłogi tylnego pasażera ale to nie ten temat…
To tyle w ramach wstępu a teraz do rzeczy… czyli montaż foteli elektrycznych z pamięcią w fotelu kierowcy.
Miałem u siebie fotele manualne z regulacją podparcia pleców, zatem dokładanie czerwonego złącza, zasilania oraz masy mnie ominęło – musiałem jedynie dołożyć, jak pisałem wyżej, to i owo czyli skrętkę can, przewód pomiedzy fotelem a sterownikiem w drzwiach oraz panel sterowania pamięcią. Fotel pasażera po przekładce na nowy praktycznie był gotowy. Zostało podłączenie i uruchomienie pamięci w fotelu kierowcy
Do całej modyfikacji potrzebne były:
- nowe, elektrycznie regulowane fotele (oczywiste 🙂 ),
- kilka metrów przewodu o przekroju 0,35 mm2 (lub inne w zależności co kto ma pod ręką),
- kilkanaście konektorów 000979009E,
- jeden konektor 000979012E,
- trzy konektory 000979020E,
- wtyczka 6E0972930E do panela obsługi pamięci (można też zaopatrzyć się w gotowią wiązkę tapicerki drzwi),
- panel obsługi pamięci 4F1959769A,
- dekor w drzwi z otworem na panel obsługi (ja wykorzystałem swój…)
- gniazdo 4f0937743B oraz dodatkowo dwa konektory 000979134E tylko w przypadku braku czerwonego złącza pod fotelem.
Demontaż fotela – wykręcamy cztery śluby, wypinamy pas z mocowania i na koniec rozłączamy wtyczki pod fotelem. Fotel zdemontowany.
Dodatkowe przewody. Po zdemontowaniu fotela, osłony progu i dolnej części słupka A można unieść wykładzinę – mamy wtedy na wierzchu złącza pod fotelem oraz miejsce na ułożenie przewodów. Podłączenia wykonujemy wg schematu:
Przeprowadzamy skrętkę can (dwa przewody – u mnie w peszlu) od czerwonego złącza pod fotelem do złącza rozłączania magistrali danych T46a znajdującego się pod lewą osłoną konsoli – tuż nad bezpiecznikami. Na pierwszym zdjęciu zaznaczyłem piny w czerwonym złączu pod fotelem – jest tam też przewód do sterownika drzwi.
Tą samą droga przeprowadzamy przewód z czerwonej wtyczki do złączki pomiędzy drzwiami a słupkiem.
Po ułożeniu przewodów i wpięciu ich we właściwe miejsca można z powrotem ułożyć wykładzinę, założyć osłonę progu i zamontować fotel.
Montaż panelu obsługi pamięci. Żeby zamontować panel trzeba zdjąć tapicerkę z drzwi. Każda tapicerka przednich drzwi ma miejsce na panel obsługi.
Przykręcamy panel, uzbrajamy wtyczkę i podłączamy przewody lub wymieniamy na gotową wiązkę. Przewody podłączamy zgodnie z załączonym wcześniej schematem. Po tej operacji wszystko jest w zasadzie gotowe – do pełni brakuje tylko dekoru z otworem na panel. Można kupić gotowy ale ja postanowiłem wykorzystać swój :-D. Od spodu dekoru odznaczone jest miejsce pod panel. Pomocna była (nie po raz pierwszy) moja frezarka, którą wyciąłem taki otwór.
Wyszło całkiem nieźle i dekor został już na dobre.
To wszystko jeśli chodzi o montaż foteli i innych niezbędnych elementów.
Zostaje jeszcze zakodowanie wszystkiego no i najważniejsze – sterownik pamięci fotela ma niestety „ochronę komponentu”. Musimy się jej pozbyć bo bez tego mamy jedynie elektrycznie ustawiany fotel a funkcje pamięci są niedostępne.
Sterownik pamięci fotela należy dodać do listy w gateway-u, MMI oraz w sterowniku drzwi.
Kodowanie sterownika przed i poliftowego różni się tym, że w poliftowym jest długie kodowanie. Niestety w VCDS-ie nie ma podpowiedzi kodowania, za to bardzo pomocny okazał się ODIS, w którym po kilku pytaniach zaostał wygenerowany i zapisany nowy kod.
Po usunięciu ochrony musimy przeprowadzić adaptację czyli wyuczenie położeń krańcowych fotela we wszystkich możliwych kierunkach, w których fotel się porusza. Polega to na tym, że np. przesuwamy fotel w przód aż do zatrzymania a następnie maksymalnie do tyłu i tak we wszystkich kierunkach.
Programowanie pamięci.
Aby zaprogramować położenie fotela należy nacisnąć przycisk „SET” na panelu obsługi a następnie „1”. Przestawiamy fotel w inne położenie i ponownie naciskamy „SET” a potem „2”. Mamy teraz zapamiętane dwa położenia fotela.
Fotel może przestawiać się również automatycznie w zależności od tego, którym kluczem auto otworzymy.
– koniec –
Jaki jest numer sterownika/modułu pamięci fotela bo nie znalazłem w opisie?
dzieki
– przedlift
4F0910760
– polift (długie kodowanie)
4F0959760C
4F0959760D
Dla obu foteli z pamięcią są takie same sterowniki (te same numery) różnica jest taka, że po podłączeniu nowych, nieprzypisanych nigdzie wcześniej określa się, który jest kierowcy a który pasażera. Trzeba zwrócić uwagę czy ster. montowany w fotelu kierowcy nie był przypisany do fotela pasażera. Wdziałem, że w odisie jest opcja przywrócenia ustawień fabrycznych i przypisania na nowo ale sam tego nie robiłem.
Witam
Postanowiłem zainstalować fotele z pamięcią. Mam pytanie. Czy jeśli założę elektryczną kolumnę to będzie zapamiętywane położenie przez moduł pamięci foteli ?
Teoretycznie tak ale trzeba jeszcze wymienić moduł elektryki tzw. bordnetz (schowany pod osłoną nad nogami kierowcy) na taki, który obsługuje elektrycznie regulowaną kolumnę kierownicy. Mam u siebie teraz taki moduł i niestety kierownica mi nie działa (na razie…) razem z fotelami ponieważ mam aktywną ochronę komponentu (na ster. elektryki, moduł pod numerem 09 np. w vcds-ie) – po zdjęciu CP powinna zadziałać.
A co w przypadku gdy ma się pełną elektrykę foteli, ale bez pamięci?
Niestety w „zwykłych elektrykach” są inne silniki i zupełnie inna instalacja w fotelu.
Najlepiej wymienić cały fotel lub przynajmniej silniki i instalacje (wiązkę) w fotelu razem z panelem obsługi na boku fotela (też ma inne podłączenie).
Szkoda, czyli w moim przypadku to raczej gra nie warta świeczki (myślałem, że to tylko kwestia sterownika i kodowania…). Dzięki za info.
A wiesz może które piny w czerwonej wtyczce odpowiadają za oświetlenie przestrzeni nóg pasażera z tyłu (wspominasz o tym w artykule)? Lampki wystarczy tam podłączyć czy jeszcze trzeba gdzieś coś przepinać?
Bo przymierzam się do dołożenia pakietu oświetlenia ambiente i na temat lampek z tyłu akurat mało informacji znalazłem.
Zainstalowałem fotele z pamięcią.
Lewy działał bez zarzutu. W prawym nie można było uruchomić zapamiętywania. W MMI był w stanie „ Off”
Robiłem różne kombinacje z kodowaniem i nie wiem w którym momencie zamieniłem kodowania z lewego do prawego i odwrotnie. Nawet tego nie zauważyłem. Byłem zdziwiony, że nagle kiedy przywołuję pamięć fotela kierowcy to fotel pasażera również się przestawia.
Dzisiaj chciałem coś sprawdzić a tu niespodzianka. Getaway nie widzi fotela pasażera a z fotelem kierowcy nie można się połączyć z „powodu błędów”.
Zacząłem wypinać fotele i wtedy zauważyłem zamienione kodowania. Wróciłem do pierwotnych kodowań, ale to nie pomogło.
Kiedy łączę się z fotelami pojedynczo ( tylko jeden jest wpięty) to jeden i drugi jest widoczny na kanale 36 jako fotel kierowcy.
Nie mogę znaleźć w Odisie opcji przywracana ustawień fabrycznych. Możesz pomóc gdzie tego szukać ?
Fotele są z jednego auta?
A jak odróżnic „zwykłe elektryczne” od tych z pamiecią ?
Te z pamięcią mają pod fotelem sterownik pamięci (pudełko rozmiarów 12x10x2cm) no i dodatkowo po 4 przewody do każdego silnika a nie po 2 jak w zwykłym elektryku. Patrząc z wierzchu na fotel zamontowany w aucie nie widać różnicy (po za panelikiem obsługi pamięci w drzwiach oczywiście).
Fotele były z jednego auta. Już sobie poradziłem. Tak jak pisałeś. Jest opcja w Odisie. Kiedy jesteśmy na adresie 06 możeny zmienić adresowanie na 36. I odwrotnie. Teraz muszę sprawdzić okablowanie dlaczego prawy fotel jest w stanie off na MMI.
dalej szukam przyczyny nie działanie pamięci fotela pasażera. Sprawdziłem okablowanie. Wszystko jest ok.
Mam samochód z 2007 roku z modułami w drzwiach poliftowymi. Natomiast moduły w fotelach mam przedliftowe ( 4F0910760). Postanowiłem na próbę włożyć przedliftowy sterownik w drzwi. I tu niespodzianka. Ustawianie prawego fotela zadziałało. Oczywiście nie mogłem tego tak zostawić ponieważ musiałbym przerabiać kierunki w lusterkach i pewnie inne rzeczy.
Mam pytanie: Czy ktoś ma taki zestaw zainstalowany ? poliftowe sterowniki w drzwiach i przedliftowe pamięci w fotelach . Może to być przyczyną że coś ze sobą nie współpracuje ?
Problem był w przedostatnim bajcie. Po kolei zmieniałem bity i trafiłem za drugim razem. Powinno być 00000010.
W VCDS, nawet legalnym nie ma podpowiedzi co do tego bajtu.
Witam!
Niestety moje fotele są bez pamięci – pełny elektryk.
Pod fotelem brak modułu pamięci foteli (pudełka), a z silniczka widziałem wychodzi wtyczka, na której są dwa kabelki.
Czy instalacja pamięci wymaga wymiany silników? Czytałem na zagranicznych forach, że nie ma czegoś takiego jak silniki przeznaczone do pamięci – obsługa i wysyłka sygnału do silnika odbywa się poprzez moduł, do którego sygnał wysyła sterownik w boczku drzwi.
Może to nie kwestia wymiany silniczka, a jego wiązki pomiędzy modułem a nim samym.
Stąd moje pytanie, czy mogę prosić o numer silnika?
Niestety znalezienie foteli z pamięcią, a dodatkowo w kolorze mojej tapicerki (rudy) to wyzwanie graniczące z cudem.. dlatego tak próbuje kombinować 🙂
Czy można ewentualnie dosłać do Pana dekory do obróbki 🙂 ?
Pozdrawiam serdecznie,
Bartosz
Silniki w fotelach z pamięcią mają 4 kabelki (2 zasilające i 2 od czujnika położenia) – muszą być nowe. Niestety nie mam numerów ponieważ same silniki nie występują w etce jako część zamienna. Ja też kupiłem fotele nie w swoim kolorze – przekładałem tapicerkę. Przekładka zajęła mi jedno popołudnie na fotel. Wycinania nie podejmę się ponieważ: po pierwsze – zawsze jest ryzyko, że coś nie wyjdzie…, a po drugie – czas, czas…