Fotel kierowcy z pamięcią A6 C6


Montaż fotela kierowcy z pamięcią w A6 C6


Kilka słów wstępu…

W A6 C6 występowało kilka opcji regulacji przednich foteli:

 • manualne,
 • manualne z elektryczną regulacją podparcia pleców,
 • regulowane elektrycznie,
 • regulowane elektrycznie + fotel kierowcy z pamięcią,
 • regulowane elektrycznie – oba fotele z pamięcią.

oraz dodatkowe kombinacje: grzane / niegrzane.

Ogólnie montaż foteli regulowanych elektrycznie nie jest skomplikowany i będzie zależał od tego jakie fotele mieliśmy wcześniej. Opisze w skrócie dwa najczęstsze przypadki.

1. Mieliśmy fotele manualne bez regulacji podparcia pleców – dokładamy czerwone 10 pinowe złącze w podłodze pod fotelem, do którego trzeba doprowadzić przewód zasilania oraz masę – zasilanie (12V „stałe”) oraz masę przewodami o przekroju 2,5 mm2, na zasilaniu bezpiecznik 30A. Tyle wystarczy aby elektryczna regulacja  fotela ruszyła. Jeżeli dodatkowo fotel jest z pamięcią to dodatkowo do czerwonego złącza musimy doprowadzić jeszcze trzy przewody – dwóprzewodową skrętkę can oraz jeden przewód do sterownika w drzwiach plus oczywiście panel sterowania itd. (o tym potem).

2. Mieliśmy fotele manualne z regulacją podparcia pleców – jest to najprostszy i najszybszy przypadek ponieważ w podłodze pod fotelem jest już czerwone złącze z doprowadzonym zasilaniem i masą. Po wymianie foteli wystarczy jedynie wymienić bezpiecznik na 30A (dla regulacji podparcia jest 10A) i elektryka działa. Ponieważ regulacja podparcia zasilana jest przewodami o przekroju 0,5 mm2 to wskazana jest również ich wymiana na przewody o przekroju 2,5 mm(niektórzy nie wymieniają). Jeżeli fotel ma pamięć to tak jak napisałem w pkt.1 – dokładamy jeszcze to i owo.

Do czerwonego złącza doprowadzane są też dwa przewody od podświetlenia podłogi tylnego pasażera ale to nie ten temat…

To tyle w ramach wstępu a teraz do rzeczy… czyli montaż foteli elektrycznych z pamięcią w fotelu kierowcy.


Miałem u siebie fotele manualne z regulacją podparcia pleców, zatem dokładanie czerwonego złącza, zasilania oraz masy mnie ominęło – musiałem jedynie dołożyć, jak pisałem wyżej, to i owo czyli skrętkę can, przewód pomiedzy fotelem a sterownikiem w drzwiach oraz panel sterowania pamięcią. Fotel pasażera po przekładce na nowy praktycznie był gotowy. Zostało podłączenie i uruchomienie pamięci w fotelu kierowcy

Do całej modyfikacji potrzebne były:

 • nowe, elektrycznie regulowane  fotele (oczywiste 🙂 ),
 • kilka metrów przewodu o przekroju 0,35 mm2 (lub inne w zależności co kto ma pod ręką),
 • kilkanaście konektorów 000979009E,
 • jeden konektor 000979012E,
 • trzy konektory 000979020E,
 • wtyczka 6E0972930E do panela obsługi pamięci (można też zaopatrzyć się w gotowią wiązkę tapicerki drzwi),
 • panel obsługi pamięci 4F1959769A,
 • dekor w drzwi z otworem na panel obsługi (ja wykorzystałem swój…)
 • gniazdo 4f0937743B oraz dodatkowo dwa konektory 000979134E tylko w przypadku braku czerwonego złącza pod fotelem.

           

Demontaż fotela – wykręcamy cztery śluby, wypinamy pas z mocowania i na koniec rozłączamy wtyczki pod fotelem. Fotel zdemontowany.

Dodatkowe przewody. Po zdemontowaniu fotela, osłony progu i dolnej części słupka A można unieść wykładzinę – mamy wtedy na wierzchu złącza pod fotelem oraz miejsce na ułożenie przewodów. Podłączenia wykonujemy wg schematu:

     

Przeprowadzamy skrętkę can (dwa przewody – u mnie w peszlu) od czerwonego złącza pod fotelem do złącza rozłączania magistrali danych T46a znajdującego się pod lewą osłoną konsoli – tuż nad bezpiecznikami. Na pierwszym zdjęciu zaznaczyłem piny w czerwonym złączu pod fotelem – jest tam też przewód do sterownika drzwi.

       

Tą samą droga przeprowadzamy przewód z czerwonej wtyczki do złączki pomiędzy drzwiami a słupkiem.

 

Po ułożeniu przewodów i wpięciu ich we właściwe miejsca można z powrotem ułożyć wykładzinę, założyć osłonę progu i zamontować fotel.

Montaż panelu obsługi pamięci. Żeby zamontować panel  trzeba zdjąć tapicerkę z drzwi. Każda tapicerka przednich drzwi ma miejsce na panel obsługi.

 

Przykręcamy panel, uzbrajamy wtyczkę i podłączamy przewody lub wymieniamy na gotową wiązkę. Przewody podłączamy zgodnie z załączonym wcześniej schematem. Po tej operacji wszystko jest w zasadzie gotowe – do pełni brakuje tylko dekoru z otworem na panel. Można kupić gotowy ale ja postanowiłem wykorzystać swój :-D. Od spodu dekoru odznaczone jest miejsce pod panel. Pomocna była (nie po raz pierwszy) moja frezarka, którą wyciąłem taki otwór.

       

Wyszło całkiem nieźle i dekor został już na dobre.

To wszystko jeśli chodzi o montaż foteli i innych niezbędnych elementów. 

Zostaje jeszcze zakodowanie wszystkiego no i najważniejsze – sterownik pamięci fotela ma niestety „ochronę komponentu”.  Musimy się jej pozbyć bo bez tego mamy jedynie elektrycznie ustawiany fotel a funkcje pamięci są niedostępne.

Sterownik pamięci fotela należy dodać do listy w gateway-u, MMI oraz w sterowniku drzwi.

Kodowanie sterownika przed i poliftowego różni się tym, że w poliftowym jest długie kodowanie. Niestety w VCDS-ie nie ma podpowiedzi kodowania, za to bardzo pomocny okazał się ODIS, w którym po kilku pytaniach zaostał wygenerowany i zapisany nowy kod.

Po usunięciu ochrony musimy przeprowadzić adaptację czyli wyuczenie położeń krańcowych fotela we wszystkich możliwych kierunkach, w których fotel się porusza. Polega to na tym, że np. przesuwamy fotel w przód aż do zatrzymania a następnie maksymalnie do tyłu i tak we wszystkich kierunkach.

Programowanie pamięci.

Aby zaprogramować położenie fotela należy nacisnąć przycisk „SET” na panelu obsługi a następnie „1”. Przestawiamy fotel w inne położenie i ponownie naciskamy „SET” a potem „2”. Mamy teraz zapamiętane dwa położenia fotela.

Fotel może przestawiać się również automatycznie w zależności od tego, którym kluczem auto otworzymy.

– koniec –

34 thoughts on “Fotel kierowcy z pamięcią A6 C6”

  1. – przedlift
   4F0910760

   – polift (długie kodowanie)
   4F0959760C
   4F0959760D

   Dla obu foteli z pamięcią są takie same sterowniki (te same numery) różnica jest taka, że po podłączeniu nowych, nieprzypisanych nigdzie wcześniej określa się, który jest kierowcy a który pasażera. Trzeba zwrócić uwagę czy ster. montowany w fotelu kierowcy nie był przypisany do fotela pasażera. Wdziałem, że w odisie jest opcja przywrócenia ustawień fabrycznych i przypisania na nowo ale sam tego nie robiłem.

 1. Witam
  Postanowiłem zainstalować fotele z pamięcią. Mam pytanie. Czy jeśli założę elektryczną kolumnę to będzie zapamiętywane położenie przez moduł pamięci foteli ?

  1. Teoretycznie tak ale trzeba jeszcze wymienić moduł elektryki tzw. bordnetz (schowany pod osłoną nad nogami kierowcy) na taki, który obsługuje elektrycznie regulowaną kolumnę kierownicy. Mam u siebie teraz taki moduł i niestety kierownica mi nie działa (na razie…) razem z fotelami ponieważ mam aktywną ochronę komponentu (na ster. elektryki, moduł pod numerem 09 np. w vcds-ie) – po zdjęciu CP powinna zadziałać.

  1. Niestety w „zwykłych elektrykach” są inne silniki i zupełnie inna instalacja w fotelu.
   Najlepiej wymienić cały fotel lub przynajmniej silniki i instalacje (wiązkę) w fotelu razem z panelem obsługi na boku fotela (też ma inne podłączenie).

   1. Szkoda, czyli w moim przypadku to raczej gra nie warta świeczki (myślałem, że to tylko kwestia sterownika i kodowania…). Dzięki za info.
    A wiesz może które piny w czerwonej wtyczce odpowiadają za oświetlenie przestrzeni nóg pasażera z tyłu (wspominasz o tym w artykule)? Lampki wystarczy tam podłączyć czy jeszcze trzeba gdzieś coś przepinać?
    Bo przymierzam się do dołożenia pakietu oświetlenia ambiente i na temat lampek z tyłu akurat mało informacji znalazłem.

 2. Zainstalowałem fotele z pamięcią.

  Lewy działał bez zarzutu. W prawym nie można było uruchomić zapamiętywania. W MMI był w stanie „ Off”
  Robiłem różne kombinacje z kodowaniem i nie wiem w którym momencie zamieniłem kodowania z lewego do prawego i odwrotnie. Nawet tego nie zauważyłem. Byłem zdziwiony, że nagle kiedy przywołuję pamięć fotela kierowcy to fotel pasażera również się przestawia.

  Dzisiaj chciałem coś sprawdzić a tu niespodzianka. Getaway nie widzi fotela pasażera a z fotelem kierowcy nie można się połączyć z „powodu błędów”.

  Zacząłem wypinać fotele i wtedy zauważyłem zamienione kodowania. Wróciłem do pierwotnych kodowań, ale to nie pomogło.

  Kiedy łączę się z fotelami pojedynczo ( tylko jeden jest wpięty) to jeden i drugi jest widoczny na kanale 36 jako fotel kierowcy.

  Nie mogę znaleźć w Odisie opcji przywracana ustawień fabrycznych. Możesz pomóc gdzie tego szukać ?

   1. Te z pamięcią mają pod fotelem sterownik pamięci (pudełko rozmiarów 12x10x2cm) no i dodatkowo po 4 przewody do każdego silnika a nie po 2 jak w zwykłym elektryku. Patrząc z wierzchu na fotel zamontowany w aucie nie widać różnicy (po za panelikiem obsługi pamięci w drzwiach oczywiście).

 3. Fotele były z jednego auta. Już sobie poradziłem. Tak jak pisałeś. Jest opcja w Odisie. Kiedy jesteśmy na adresie 06 możeny zmienić adresowanie na 36. I odwrotnie. Teraz muszę sprawdzić okablowanie dlaczego prawy fotel jest w stanie off na MMI.

 4. dalej szukam przyczyny nie działanie pamięci fotela pasażera. Sprawdziłem okablowanie. Wszystko jest ok.
  Mam samochód z 2007 roku z modułami w drzwiach poliftowymi. Natomiast moduły w fotelach mam przedliftowe ( 4F0910760). Postanowiłem na próbę włożyć przedliftowy sterownik w drzwi. I tu niespodzianka. Ustawianie prawego fotela zadziałało. Oczywiście nie mogłem tego tak zostawić ponieważ musiałbym przerabiać kierunki w lusterkach i pewnie inne rzeczy.
  Mam pytanie: Czy ktoś ma taki zestaw zainstalowany ? poliftowe sterowniki w drzwiach i przedliftowe pamięci w fotelach . Może to być przyczyną że coś ze sobą nie współpracuje ?

 5. Problem był w przedostatnim bajcie. Po kolei zmieniałem bity i trafiłem za drugim razem. Powinno być 00000010.
  W VCDS, nawet legalnym nie ma podpowiedzi co do tego bajtu.

 6. Witam!
  Niestety moje fotele są bez pamięci – pełny elektryk.
  Pod fotelem brak modułu pamięci foteli (pudełka), a z silniczka widziałem wychodzi wtyczka, na której są dwa kabelki.
  Czy instalacja pamięci wymaga wymiany silników? Czytałem na zagranicznych forach, że nie ma czegoś takiego jak silniki przeznaczone do pamięci – obsługa i wysyłka sygnału do silnika odbywa się poprzez moduł, do którego sygnał wysyła sterownik w boczku drzwi.

  Może to nie kwestia wymiany silniczka, a jego wiązki pomiędzy modułem a nim samym.
  Stąd moje pytanie, czy mogę prosić o numer silnika?

  Niestety znalezienie foteli z pamięcią, a dodatkowo w kolorze mojej tapicerki (rudy) to wyzwanie graniczące z cudem.. dlatego tak próbuje kombinować 🙂

  Czy można ewentualnie dosłać do Pana dekory do obróbki 🙂 ?

  Pozdrawiam serdecznie,
  Bartosz

  1. Silniki w fotelach z pamięcią mają 4 kabelki (2 zasilające i 2 od czujnika położenia) – muszą być nowe. Niestety nie mam numerów ponieważ same silniki nie występują w etce jako część zamienna. Ja też kupiłem fotele nie w swoim kolorze – przekładałem tapicerkę. Przekładka zajęła mi jedno popołudnie na fotel. Wycinania nie podejmę się ponieważ: po pierwsze – zawsze jest ryzyko, że coś nie wyjdzie…, a po drugie – czas, czas…

 7. Cześć. Ja mam pytanie nawiazujace do tematu. Czy da się wykodować z gatewaya pamiec fotela kierowcy? Auto moje fabrycznie miało ta opcje. Ale ktoś wymontowal przede mna cala tapicerke na inna sline alkantare ktora obecnie ma tylko elektryke i ledzwie. W aucie mam fabryczne webasto które nie chce sie uruchomic bo wystepuje blad w gatewyu o braku modulu pamieci fotela. Wyczytalem w elsie ze aby webasto dzialalo poprawnie nie moze byc zadnego kodu bledu w gateway i pewnie chodzi o bezpieczeństwo webasto. Proszę o pomoc gdyz nie chce mi sie wymieniac calej tapicerki.

  1. Nie sądzę żeby przez to webasto nie działało ale różnie bywa. Można wykodować np. vcds-em. Trzeba wejść w gateway-a (19) i odhaczyć w liście połączeń. Oprócz tego fotel jest zakodowany jeszcze w sterowniku drzwi kierowcy no i w mmi (w mmi raczej przez zielone menu).

 8. Witam Jescze jedno pytanie troche z innej beczki.
  Montujac i kodując jakis dowolny sterownik ale z innego samochodu z innym vinem po jego podlaczeniu pojawiaja sie w pamięci jakies bledy zwiazane z ovhrona komponentu? I czy jest z nim komunikacja?

  1. Po podłączeniu innego sterownika można się z nim komunikować, kodować itd. ale będzie miał ograniczoną funkcjonalność. Nie wszystkie sterowniki mają ochronę.

 9. Ok. Podlączyłem nowe webasto bo w starym uwalony sterownik sypal bledami can do 35ciu sterowników. Po wymianie sterownika na nowy rzeczywiście wszystko powrocilo do normy. Brak bledow poza jednym aktywna ochrona komponentu webasto. Ale masz racje moge sie z nowym polaczyc i nawet go testowac i kodowac. Ale mam pytanie odnosnie ochrony cp. Jej sciagniecie to zakodowanie sterownika online? Po sciagnieciu cp kod bledu bedzie mozna skasowac?

  1. Ochronę komponentu można zdjąć na różne sposoby. Oficjalnie to online przez GEKO w ASO lub np. u mnie – mam autoryzację i dostęp do geko jako firma 🙂 lub szukać kogoś w okolicy kto robi innymi metodami. Po zdjęciu ochrony błąd można wykasować i wszystko śmiga.

 10. Hej!
  Robię elektryczne stołki, podgrzewanie, PDC przód i tył ….
  Wiązki już w sumie mam, zmontowałem pod siedzeniami ale doprowadzam do bezpieczników i mam pusto w gnieździe nr 21, skąd najprościej doprowadzić tam stały + albo jak jest fabrycznie?

  1. Cześć. Jeżeli to gniazdo na „duży” bezpiecznik to użyj „KONEKTOR VW 4,8mm 000979227” – zaciskasz na przewodzie i wsuwasz od spodu oprawy bezpieczników.

 11. Sam teraz elektryczne fotele, fotel kierowcy z pamięcią. Czy do fotela pasażera jest już doprowadzony can? Jeśli nie to skąd go wziąć?

  1. Fotel pasażera w tym wypadku nie ma dociągniętej magistrali can. Najbliżej będziesz miał pod boczną zaślepką deski od strony pasażera – tam gdzie są bezpieczniki tam też jest złącze can T46.

 12. Czy możliwe jest zainstalowanie foteli pod pamięci, bez modułów foteli tak aby działały one jak te bez pamięci?

  1. Myślę, że się da tylko trzeba przerobić instalację fotela. W fotelach bez pamięci silniki podłączone są bezpośrednio pod przyciski ustawiania natomiast w fotelach z pamięcią silniki podłączone są do sterownika pamięci tak jak i guziki – sterownik jest tutaj pośrednikiem. Ponadto silniki z pamięcią mają 4 przewody a zwykłe dwa ale to nie powinien być problem – wystarczy podłączyć dwa zasilające a dwa od enkodera zostawić niepodłączone.

   1. Czy podłączenie przewodów w drzwiach i pod fotelem jest takie samo po stronie pasażera czy różni się jakoś?

    1. Sprawdziłem. Dokładnie tak samo podłączasz fotel kierowcy i pasażera – te same numery pinów. Jedyna różnica jest taka, że cany fotela kierowcy podłączasz do złącza can T46 po lewej stronie deski a pasażera po prawej stronie deski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

12 + = 20