Doposażenie w aktywny tempomat ACC

ACC – Adaptive Cruise Control. Rozbudowana wersja tradycyjnego tempomatu – w razie wykrycia zbyt małego dystansu od auta poprzedzającego, system zaczyna samoczynnie obniżać prędkość samochodu.


 Cały system składa się z:
1. czujnika odległości (radaru),
2. podgrzewanej zaślepki (na grill) osłaniającej radar,
3. licznika z obsługą ACC,
4. manetki tempomatu z obsługą ACC,
5. czujników ciśnienia w ukł. hamowania,
6. oraz modułu gateway, który to obsłuży (pięcio kanalowy).

Ponieważ niektóre części są mało dostępne (lub wcale) zamówiłem je w serwisie. Są to głównie wtyczki ale też podgrzewana blenda w grill (wybrana po VIN do mojego grila), czujniki ciśnienia w ukł. hamulc., rurki, trójniki oraz przy okazji guzik do side assist i wtyczki do radarów (zbieram/kupuję części do dwóch systemów równolegle) no i jeszcze basreflexy do bose. Sam radar i manetkę bez problemu można  znaleźć używane. Początkowo długi czas jeździłem i używałem tempomatu bez dedykowanego licznika. Nie jest on niezbędny do działanie ale bez niego nie widać jaką prędkość mamy aktualnie ustawioną, brakuje również ikony informującej o załączeniu tempomatu.

       

Schemat instalacji:

Przygotowanie wiązki

         

Montaż manetki obsługującej aktywny tempomat

Najpierw od spodu kierownicy zdejmujemy dwie zaślepki, pod którymi znajdują się śruby przytrzymujące poduszkę w kierownicy. Odkręcamy je, wypinamy wtyczki i poduszka zdemontowana. Po zdjęciu poduszki ukazuje się śruba, którą trzeba odkręcić aby zdjąć kierownicę. Po odkręceniu ale jeszcze przed zdjęciem kierownicy warto sobie zaznaczyć położenie kierownicy względem wieloklinu, na którym jest osadzona. W dalszej kolejności zdejmujemy osłonę kolumny. Aby ją zdjąć potrzeba odkręcic dwie śrubki do których potrzebny jest torks T8 długości około 8-10cm.

               

Po tej operacji widać zapalone kontrolki od ESP (ABS) – efekt odłączonego akumulatora ale to wg Elsy normalne – trzeba chwilę pojeździć i zgasną (potwierdzam). 

Montaż radaru

– demontaż zderzaka

 

– montaż radaru – prawdopodobnie wszystkie belki przygotowane są pod montaż radaru i mają przygotowane otwory pod nitonakrętki (bez specjalnego narzędzia trzeba się troche nakombinować, żeby je „rozpłaszczyć’)

       

Montaż grzałki

Montaż grzałki polegał na wycięciu kilku szczebelków w grillu oraz wykonaniu wcięcia w blendzie pod rejestracją.

       

Montaż czujników

Montaż czujników polega na wymianie przewodów hamulcowych do przednich kół. Standardowo przewody są „w jednym kawałku” od zacisku do pompy. Nowy przewód jest podzielony na dwa odcinki, pomiędzy które wstawiony jest trójnik, w który z kolei wkręca się czujnik. Od każdego czujnika wyprowadzone są po dwa przewody do sterownika ASB-u. Wpinamy je we wtyczkę w zaznaczone kółkiem miejsca.

   

Montaż licznika

Aby wymienić licznik potrzeba rozebrać kawałek konsoli… tzn. trzeba wyjąc kratki nawiewu, osłonę pod kierownicą (nad nogami kierowcy), wyjąc przyciski te obok ekranu MMI i pokrętło włącznika świateł. Sam licznik nie jest niezbędny do uruchomienia systemu – ja wymieniłem licznik duuużo później.

   

W tym momencie wszystkie elementy systemu są już zamontowane i pozostaje tylko zakodować sterownik silnika. Procedura kodowania w sterowniku poliftowym różni się od kodowania sterownika przedliftowego.

W przedlifcie w sterowniku silnika otwieramy zakładkę „login II” i najpierw wpisujemy kod 16167 aby zdezaktywować tempomat standardowy a potem 13647 aby aktywować ACC.

W sterowniku poliftowym wchodzimy natomiast w długie kodowanie (long coding) i zmieniamy jeden bit w 6 bajcie – bez tempomatu ma wartość 00, ze zwykłym tempomatem CCS 01 (ja tak miałem) a przy ACC wystarczyło zmienić na 02.

To tyle, system jest w zasadzie gotowy tylko… trzeba jeszcze zdjąć ochronę komponentu. Radar posiada ochronę komponentu, która nie zawsze aktywuje się zaraz po montażu. U mnie wskoczyła na drugi dzień. Co do kalibracji – ja nie musiałem kalibrować radaru, odchyłka mieściła się w dopuszczalnym zakresie -0.8-0.8°.

Kilka zdjęć z licznikiem i menu w MMI.

– jeżeli jest aktywna ochrona komponentu lub już po zdjęciu występuje jakiś błąd uniemożliwiający działanie systemu to na liczniku jest taki komunikat:

– menu w MMI – tutaj ustawiamy parametry tempomatu, wg których tempomat będzie działał zaraz po włączeniu czyli odległość od poprzedniego auta, tryb jazdy oraz głośność gongu, który informuje nas o krytycznie małej odległości od auta jadącego przed nami.

     

– a tak działa:

29 thoughts on “Doposażenie w aktywny tempomat ACC”

 1. Hello,
  I was got stuck in pressure sensors, today i install, pipes, that was terrible job, and connected wires.
  But my car (abs- module cant see this pressure sensors), if i Iook from vcds i cant see any difference.
  If, i have right two wires from each sensor pin 1 and pin 3 goes to abs 10 and 9 pin. Only 2 pin from each sensor is different left goes to 12 pin and right- 23 pin. I recall all lines before i conected to abs housing – tomorow i check abs housing, but i have no more ideas, why can car dont see this pressure sensors. My car is 2007 model.

  1. Hello
   What is your ABS driver number?
   Until 2008 there were different types of ABS pumps – with ACC and without. Maybe there is a problem here?
   I have checked the diagram and the wires are to be connected as you wrote.

   1. Hey Stefan!
    Mam kilka pytań, mianowicie:
    1) koszt instalacji BOSE
    2) aktywnego tempomatu

    Posiadam audi a6c6 z mmi3 kombi
    Za ile byś mógł zrobić mi to i ile czasu by Ci to zajęło?

    Mogę ewentualnie pomoc w szukaniu na rynu wtórnym podzespołów.

    Z góry dziękuje i życzę Wesołych Świąt

 2. My block number , here is date form vcds:
  Address 03: ABS Brakes Labels: 4F0-910-517.lbl
  Part No SW: 4F0 910 517 AC HW: 4F0 614 517 T
  Component: ESP8 front H01 0070
  Revision: 00000000 Serial number: 00000000000000
  Coding: 0020872
  Shop #: WSC 02325 758 00200
  VCID: 65C1571FAC941D36075-8030

  No fault code found.
  It is compitable or not?

  1. But there is no error in the driver. If you have an ACC encoded in the gateway, the ECU of the engine should be errors if there are no sensors.
   I can not find the ABS driver with your number …

 3. Yes You are right, but At the moment, i have instaled acc radar and heater too, but i waiting last part for acc, steering switch. I starting with presure sensor because i dont want abs error in my dash when i drive.
  In machine i have instaled mmi 3g and 4-chanel gateway, i have 5-chanel gateway but when I install that i get component protection and all is safe, and i get component protection off only next friday.
  Four chanel gateway at the moment not see my radar.
  Maybe do You give me Your abs unit number.
  Thanks.

  1. I would not care for the fault in ABS so much. It will be visible ONLY in VCDS and nowhere else. Wait for the ACC switch and the 5-channel gateway. After installing the new gateway there will be new errors – the battery charging regulator (64) and the lack of communication with the alternator.
   My ABS driver:
   Adres 03: ABS/hamulce Plik etykiet: 4F0-910-517.lbl
   Oznaczenie elementu SW: 4F0 910 517 AL HW: 4F0 614 517 BA
   Komponent: ESP8 quattro H01 0060
   Weryfikacja: 00000000 Numer seryjny: 00000000000000
   Kodowanie: 0020872

 4. Finally, i get positive result. today I install all parts gateway and steering switch, and I think all is working, but waiting component protection remove. My car is safe now:)
  I think abs module is right, because when I install gateway i get error about right presure sensor:)
  1 Fault Found:
  02848 – Brake Pressure Sensor; Front Right
  009 – Open or Short to Ground
  Freeze Frame:
  Fault Status: 01101001
  Fault Priority: 2
  But after i delete his not come back. And I see radar and heater too.
  I have component protection on many modues, and instrument cluster too, I would like ask how safe is driving with this condition, because only think who i see is speed, no taxo, fuel, temperature gauges.
  And I get only friday on dealer for component protection remowe.

 5. could You give me Your gateway part number, because my 4f0 907 468N – dealer cant get away component protection, odis says this part is unaveilable remove component protection, and I dont understant gateway is bad or something else.

 6. Yes, finally I remove componet protection from my car.
  Next question is about engine coding. I have not engine with long coding. But if I set with vcds 11463 – acc activate, i get error engine not coded rigth.
  What i not doing right, ?

 7. Yes engine is coded:) Could You give me Your cluster part number. Mine 4F0 920 933 Q, for log coding here is ticknes box, but when i thick in and log out and then come back, the thickness box is out and without thick. And at the monent I not understand it support this function or not.

 8. Witam, czy gateway cztero kanałowy 4F0907468 K polift w moim przypadku, zakoduje radar.
  I czy mój licznik 4F902933 L jest z ACC.

  1. Masz tak jak miałem ja czyli licznik bez obsługi i gateway, na którym nie da sie uruchomić acc.
   Też maiłem licznik z L i wymieniałem.
   Ale aby acc zadziałało licznik nie jest potrzebny – nie zapalają sie tylko diody w koło prędkościomierza, natomiast gateway koniecznie do wymiany.

  1. Tak, dokładnie.
   Licznik ani czujniki ciśnienia płynu hamulcowego nie są koniecznie potrzebne do uruchomienia tempomatu.

  1. Wysłałem na maila zestawienie.
   Ogólnie grzałki są różne, tzn. różnią sie jedynie kolorem i przetłoczeniami na wierzchu. Polift ma mniej poziomych szczebelków na grillu więc na grzałce są tylko dwa przetłoczenia. Przedlift miał więcej i na grzałce są trzy przetłoczenia. Sam numer jest chyba wspólny dla wszystkich – odróżnia je tylko litera na końcu.

 9. Zainstalowałem w Q7 ACC i niestety ale radar nie działa. ( ACC not avalaibe). W kanałach 125 i 126 mam wszędzie zera.
  Zakodowałem VASEM raczej prawidłowo silnik i Abs.
  Nie ma żadnego błędu. Na kanale 2 kąty również są ok ( -0,09:0,52:0,17) Poza tym żadnych informacji o prędkości odległości itd. Czy możliwe że soft silnika może nie obsługiwać ACC ? Miał ktoś podobny
  przypadek ?

 10. Hi,
  I have a 2009 Facelift RS6 MMI 3G with side assist from factory.
  I want to retrofit ACC, do I need to buy new gateway or is mine ok ?

 11. Hi,

  I just retrofitted everything, I coded the ECU, the CAN Gateway, the Instruments and the Steering wheel.
  However I have no idea how to code the ABS module,I don’t have the security access code for vcds and don’t know the login.
  Could you help please ?

  Regards,
  Glover

  1. Hi
   I do not remember very much, but it seems to me that I did not code the ABS controller – it was enough to change the coding in the engine controller,
   meter and gateway. I checked and 100% ABS coding before and after ACC assembly and it is exactly the same.
   What’s the problem?

 12. Witam
  Co muszę zrobić aby aktywny tempomat zmienić na zwykły?
  ACC mam fabryczne.
  Wystarczy przekodowanie?
  Na marginesie moduł lusterek kupiony x czasu temu działa bez zarzutów.

  1. Wymienić manetkę, przekodować licznik i sterownik silnika. Dodatkowo trzeba sprawdzić czy masz podłączony przewód ze sterownika kierownicy do sterownika silnika – jeżeli nie miałeś wcześniej zwykłego tempomatu to raczej go nie ma i trzeba dołożyć.

 13. No moja fabrycznie wyszła z ACC. Drażni mnie jak działa i myślałem nad wstawieniem zwykłego tempomatu.
  Manetka i kodowania to nie problem tylko ten kabelek będzie problematyczny. Ale przynajmniej wiem co mnie czeka.
  Dzięki

  Ps. Moduł lusterek działa super:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

84 − = 79