Ambiente konturowe (QQ2) A6 C8 (4K)

 


Już po montażu i uruchomieniu 😀

Wpis zakończony.


Opis konwersacji w aucie, w którym było ambiente białe czyli QQ1.

Cała modyfikacja w przypadku konwersacji QQ1 na QQ2 polega na wymianie modułów led z białych na RGB, dołożeniu kilku nowych punktów świetlnych oraz wymianie jednego elementu obudowy tunelu i jednego deski rozdzielczej oraz oczywiście dołożeniu nowej wiązki przewodów. Niektóre moduły LED można kupić tylko w komplecie ze światłowodem (1), niektóre osobno (2), w dwóch przypadkach trzeba zakupić nowe elementy kokpitu (3) a moduły led RGB konturu w przednich drzwiach (!) w ogóle nie występują jako zamienniki i trzeba kombinować…

Poniżej zamieszczam spis części (modułów led, led ze światłowodami itd.).

spis led

Oprócz ledów potrzebnych jest też po kilka wtyczek 8K0973754, 8K0973754A, 8K0973754B oraz sporo konektorów 000979009, ponadto standardowo przewody i taśma izolacyjna (parciana z meszkiem).

Oświetlenie ambiente konturowe QQ2 sterowane jest poprzez magistralę LIN (właściwie nawet trzy) przez sterownik elektryki, który zlokalizowany jest pod osłoną słupka A po stronie kierowcy. Każdy moduł RGB ma swój unikalny numer ID (również nr części) i możliwe (niesprawdzone), że nie można przez to zamontować ich dowolnie lub np. dwóch takich samych…


No to po kolei…

Drzwi

We wszystkich drzwiach należy wymienić po jednym module led białym (bez światłowodów – te zostają) na moduł RGB – dotyczy to punktów świetlnych umieszczonych pod dekorami (1). Ponadto należy założyć po jednym module RGB na światłowód od konturu (kreska nad dekorem) – światłowód występuje (nieużywany) w autach z side assist, asystentem skrzyżowań, ostrzeganiem przy wysiadaniu itd. (2). Dodatkowo należy wyciąć otwory na lampki pod uchwytem (podłokietnikiem) – od wewnętrznej strony tapicerki widać zaznaczone miejsca otworów (3). Po montażu modułów trzeba dorobić wiązki. Wiązki przechodzą przez złącza w drzwiach.

Można też wymienić całe tapicerki i się nie bawić 😀

                 


Tunel i konsola

W konsoli i tunelu należy wymienić punkty świetlne (1) wraz ze światłowodami (moduły led nie występują osobno), dołożyć dwa nowe po bokach tunelu (2) oraz wymienić dwa elementy konsoli (3). Niestety bez wymiany tych elementów się nie obejdzie – są tak skonstruowane, że nie da się do nich domontować światłowodów. Prace przy konsoli to głównie rozbieranie i rozbieranie… – nie będę się o tym rozpisywał, mogę jedynie nadmienić, że w modelu C8 w porównaniu do C6 jest wyjątkowo duużo zatrzasków. Instrukcje demontażu poszczególnych elementów są konieczne! 

                    

Po zamontowaniu ledów, zrobieniu i ułożeniu wiązek trzeba je podłączyć do sterownika elektryki.

     


I na razie tyle. Zamontowane i podłączone…. 

Niby gotowe ale jeszcze nie świeci niestety… Utknąłem na kodowaniu / parametryzacji. Wgrałem na próbę plik parametryzacji z Q8 i reakcja jest prawidłowa tzn. ledy się zapaliły ale nie wszystkie (prawdopodobnie ambiente w Q8 ma inną topologię) za to kolory zmieniają się w 100% zgodnie z ustawieniem w MMI.


…Aktualizacja…

W końcu po dwóch miesiącach udało się zakończyć temat… Auto poskładane i wszystko działa jak należy 😀

Wszystko było podłączone dobrze wg schematów. Problem tkwił w prawidłowej parametryzacji sterownika BCM (09). Po prawidłowej parametryzacji wszystko ruszyło.

8 thoughts on “Ambiente konturowe (QQ2) A6 C8 (4K)”

  1. Wszystko zależy od tego za ile uda się kupić części – niektóre mogą być używane ale większość trzeba zamówić w aso. Całość czyli części, montaż, zdjęcie ochrony komponentu, to koszt od 6 do 9 tyś.

  1. Ciao. VCP è adatto a questo, ma fino ad aprile non esisteva un file di parametrizzazione adeguato per A6 C8. È possibile che ora sia apparso un nuovo file. Alla fine ho parametrizzato online tramite GEKO.

 1. Witam,

  kupiłem A6 bez przednich tapicerek drzwiowych wersja QQ1. Dokupiłem tapicerki QQ2 (takie się trafiły) i po podłączeniu wszystko działa (łącznie z funkcją traffic alert) z wyjątkiem listwy ambient (nr 1 na zdjęciu).
  Tapicerki posiadały dodatkowe małe wtyczki, na które nie było gniazda w drzwiach. Czy jest Pan w stanie odpalić te listwy ambient nr białe bez pozostałych konturowych QQ2?
  Dziękuję i pozdrawiam
  Artur

  1. Da się to zrobić – potrzebny jest moduł led biały (od QQ1) i wtyczka dwu-pinowa do niego, no i dodatkowo trzeba przepiąć kabelki z tej dodatkowej, małej wtyczki do sterownika drzwi (mała wtyczka występuje tylko przy QQ2).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

91 − = 86